תשלום חובות האם שנפטרה על ידי בניה שמוגדרים כחסויים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רונית אלקובי

  נשלח ע"ירונית אלקובי 09:02, 2 באוגוסט 2016

  שלום, במשפחתנו שמונה אחים שלושה מהם חסויים. שניים מהאחים מונו כאפוטרופוסים של שלושת החסויים. קיימת דירה שהינה עיזבון של האם שנפטרה. כמו כן קיים צו ירושה המחלק את הנכס לשמונה חלקים שווים. לאם היה חוב גדול לעיריית תל אביב (כ 300,000 ש"ח). האם האחים החסויים מחויבים בתשלום חלקם היחסי בחוב מתוך כספי העיזבון?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  21:50, 2 באוגוסט 2016

  לפי חוק הירושה כל יורש יורש גם זכויות אך גם חובות. חלקו בחובות הוא כחלקו בזכויות. כיוון שמדובר בחובות שעברו בירושה, חסוי איננו פטור מתשלום חובות בגלל היותו חסוי. החוב הוא חלק מהעזבון.
  ייתכן שהעיריה תהיה מוכנה למחול למי מהיורשים כל או חלק מחלקו בחוב זה בגלל נתתונים אישיים שלו, אך זה ענין שהוא מחוץ לחוק הירושה. מחילת חוב ארנונה כולו או חלקו היא נושא בשיקול דעת רשות מקומית ולפי הנחיות משרד הפנים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.