צוואה מאם סיעודית לבנה. - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • יעקב

  נשלח ע"ייעקב 22:30, 9 באוגוסט 2016

  ברשות אימי המבוגרת חשבון בנק ואנו רוצים לערוך צוואה ע"י נוטריון כך שאני ארש אותה עפ"י רצונה באריכות ימים ( יש לי עוד אחים). אימי במצב סיעודי אך צלולה לגמרי. מכיוון שמדובר בצואה שאיננה מורכבת עם חשבון אחד ויורש אחד האם אוכל להסתפק בנוטריון או שעדיף לערב עורך דין ? הבנתי כי עקב גילה המתקדם ממומלץ לקבל איבחון של פסיכוגריאטר בכדי למנוע ערעורים בעתיד- האם עלי להציג את חוות הדעת של הרופא לנוטריון או שעלי לשמור אותה אצלי לעת הצורך ?- תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  21:45, 11 באוגוסט 2016

  ראשית - בישראל כל נוטריון הוא קודם כל עו"ד. שנית - רעיון מצויין לקבל חוות דעת מרופא (גריאטר או פסיכיאטר) לגבי צלילות דעתה של המצווה. שים לב שחוק הנוטריונים מחייב שהצוואה תחתם ביום בו ניתנה חווות הדעת הרפואית לגבי מצבה של המצווה. יש טופס מתאים המכונה "תעודת רופא" לפי תקנה 4(ה) לתקנות הנוטריונים. הנוטריון חייב לשמור אצלו את המסמך המקורי. אפשר לבקש מהרפא שיערוך את המסמך ב-2 עותקים.

  תגובה
 • 00:27, 12 באוגוסט 2016

  תודה רבה על התשובה. עורך הדין שפניתי אליו טען שאיננו מסכים שאני אנסח את הצוואה למרות שהיא מאוד פשוטה.
  הוא מבקש לנסח בעצמו ואז להזמין נוטריון שיגיע אלינו הבייתה יחד איתו כך ש"ננעל" את הנושא באופן הרמטי. מצד שני אני מבין כי לנוטיריון יש סמכות שיפוטית לגבי צוואת כך שאין צורך גם בעורך הדין- האם אוכל להסתפק בניסוח עצמי ( למדתי את הנושא באינטרנט ), ובנוטריון בלבד או שיש בכך חסרונות ועדיף לא לחסוך בעליות ?- תודה.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  14:00, 12 באוגוסט 2016

  צודק עורך הדין אליו פנית. אם תשתתף בעריכת הצוואה ועל אחת כמה וכמה אם אתה תנסח את הצוואה יהיה זה מצב מובהק של מעורבות בעריכת הצוואה. במצב כזה החוק מורה שיש לבטל כל הוראה בצוואה לטובתך. כלומר אתה לא תירש דבר ולמעשה מי שיירש יהיו יורשיה האחרים (לפי דין) של אמך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.