הסכם ויתור על ירושתו של אדם שאינו נופל לגדר סעיף 8א האם אפשרי? (מדובר בהסכם בין יורשים) - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 17:13, 18 באוגוסט 2016

  אני ואחי רוצים לעשות הסכם בין יורשים שאינו נופל לגדר סעיף 8א - המדבר עריכת עיסקה בירושה עתידה. שמעתי שיש קונסטרוקציה מסויימת של הסכם בדבר ויתור על ירושתו של אדם אם תיפול לידיו שייתן אותה במתנה לאחר- ושהסכם ויתור כזה אינו בטל אם נעשה לפני מותו של אדם. מדובר בהסכם מותנה רק אם ייפול לו ירושה ולא כחובה, ורק לגבי נכס ספציפי שאני ואחי לא רוצים לחלוק בו אין המדובר על מזומנים אלא על נכס ספציפי. האם כאשר התחייב יורש בהסכם לבצע פעולה, ומשמעותה ויתור על ירושה, כגון - התחייבות לתת נכס שייפול בבוא הזמן בירושה, במתנה - הרי למרות שמשמעות ההתחייבות היא ויתור, לא יפסל ההסכם. הסעיף פוסל ויתור ישיר על ירושה, ואין להשליך הוראת הסעיף על פעולה משפטית כשרה של התחייבות לביצוע פעולה, לאחר שהנכס ייפול בירושה כדין, למרות שמשמעות ההסכם היא ויתור. אני ואחי רוצים לעשות זאת על נכס מסוים זה אפשרי? אשמח לדעת האם מותר לי לתת כסף לאחי במסגרת הסכם זה אם לאוו. למעשה לא הבנתי מה ההבדל לגבי הסכם בין יורשים בין הסכם שנחשב לבטל לבין הסכם שהוא מותר.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  16:56, 19 באוגוסט 2016

  אתה מבקש ייעוץ פרטני שאינו מתאים למענה במסגרת הפורום הזה. לגבי סעיף 8 (א) לחוק - החוק אוסר על אדם "לסחור" בזכות הירושה שלו או הצפויה ליפול בחלקו. לעומת זאת אדם יכול למכור או לקנות נכסים עתידיים שבמועד עשיית העסקה עדיין אינם שלו, או עדיין אינם ברשותו.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.