צוואה שהופקדה לפני 30 שנה וצוואה חדשה שהחליפה אותה ולא הופקדה ונעשתה לפני 5 שנים מה תופס יותר? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 13:14, 19 באוגוסט 2016

  ישנה צוואה שהפקיד אבא שלי ברשם הירושות לפני 30 שנה . אבא שלי קשיש בן 85 ואין לו כוח ללכת לרשם הירושות ולמשך את הצוואה הישנה שהשאיר. מאז שעברו אותם 30 שנה אבא שלי עשה צוואה חדשה לפני 5 שנים אותה הוא השאיר אצל אמא שלי. כאמור אין לו כוח ללכת בעצמו לרשם ולהפקיד את החדשה ולמשוך את הישנה. האם חובה למשוך את הצוואה הישנה מרשם הירושות או שבבוא היום לאחר מאה ועשרים כאשר נגיש בקשה לצו קיום צוואה יקבלו אתץ זה שנעשתה צוואה חדשה ויתייחסו רק לצוואה החדשה או שזה עלול לעשות בעיות והרשם יקיים דיון בשתי הצוואות והדיון יעבור לבית המשפט. האם זה בעיה שעדיין מופקדת צוואה ישנה או שהרשם יקבל את החדשה וככל הנראה יאשר אותה וזאת במידה ולא תוגש התנגדות? האם אי משיכת הצוואה מההפקדה תמנע מהרשם את היכולת לדון בצווה החדשה לאחר 120 וזה יעבור לדיון בבית המשפט כמו שקורה במקרה של צוואות סותרות? יצויין כי החדשה נעשתה כדין פשוט אין לו כוח ללכת ולהפקיד. אנחנו משפחה מלוכדת וגם לא תוגש התנגדות. השאלה אם הרשם מוסמך לדון בצוואה החדשה ולקבל את הבקשה למתן צו ירושה או שבמקרים שיש לפניו שתי צוואת ישנה וחדשה הוא יעביר זאת לבית המשפט? מה תופס יותר צוואה שהופקדה לפני 30 שנה וצוואה חדשה שהחליפה אותה ולא הופקדה ונעשתה לפני 5 שנים ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  17:04, 19 באוגוסט 2016

  לפני 30 שנה צוואות הופקדו בבית משפט מחוזי. הפקדת צוואה אינה נותנת לצוואה עדיפות, אלא מספקת שרותי שמירה בלבד. בעקרון כל צוואה מאוחרת בזמן גוברת על צוואה קודמת בזמן בכל נושא וענין בו יש חפיפה בין הצוואות. למשל: אם צוואה ישנה עוסקת בנכסים א+ב+ג וצוואה חדשה עוסקת בנכסים ב+ג+ד, הוראות הצוואה החדשה תגברנה ככל שזה נוגע לנכסים ב+ג+ד, אבל הוראות צוואה ישנה תחולנה ככל שזה נוגע לנכס א'.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.