לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
דינה בוזנח

יורשים חסויים בעלי מוגבלות שכלית

לצערנו הרב אבא שלני נפטר לפני 3 חודשים אנחנו 4 אחים אבא היה מקבל קצבה ממשרד הביטחון כי היה נכה צה'ל כיום מאשרים לאמא שלי רק 36 חודשים קצבת תגמול נצרך זה אומר שבעוד 3 שנים לא תהיה לאמא שלי הכנסה . 2 מהאחים שלי עם פיגור שכלי במוסד כעת האפוטרופסים שלהם עושים לנו בעיות כי דורשים אחוזים מהדירה (דבר שאמא שלי כמובן לא יכולה לשלם כי אין לה ממה) ואני לא מדברת על למכור את הבית כי כמובן לא ניתן לזה לקרות . לאבא יש ביטוח חיים בארגון נכי צהל שלא מאפשרים לאמא שלי לפדות ללא צו ירושה איך מוציאים מהתמונה את האפוטרפסים של האחים שלי מהמוסד לגמרי???? כי אמא בקרוב נכנסת למצב כלכלי מאוד קשה האם קיימת אופציה שהם יסתלקו מהעזבון? איך עושים את זה? אגב על הדירה עדיין יש משכנתא

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

משפחה מאוד מורכבת. כרגיל במקרים כאלה הטעות המקורית היא אי עשיית צוואה. מצב זה מדגים עד כמה חשובה עשיית צוואה והתאמתה למשפחה המיוחדת ולכל השיקולים המיידיים והרחוקים. וחבל שאביך לא עשה זאת. כדאי שאמך תשקול כעת עשיית צוואה מתאימה. (א) אם יש משכנתה על הדירה, צריך היה להיות ביטוח חיים שבמות האב תסולק יתרת החוב לבנק המשכנתאות. את זה יש לבדוק במסמכים של ההורים ואם לא - בבנק המלווה. (ב) תפקידם של אפוטרופוסים מונים לדאוג לחסויים שתחת אחריותם. משמת אביך ולא הותיר אחריו צוואה, יורשיו הם האם (מחצית מכל מה שהיה לאב) ושאר האחיות והאחים בחלקים שווים זה לזה. אני משער שחלקו של כל אחד מן האחים החסויים אינו גבוה מאוד. (ג) אינך יכולה "להוציא מהתמונה" את האפוטרופוסים, כי הם בכוונה בתוך התמונה. זכות אחייך לרשת וחובת האפוטרופוסים לדאוג לטובתם. (ד) יש לטפל בהוצאת צו ירושה לאמא. ייתכן שארגון נכי צה"ל או משרד הביטחון (אגף השיקום) נותן סיוע משפטי בענין זה. ככל שאחיות והאחים הבריאים רוצים ויכולים להגדיל את חלקה של אמא בירושת האב אפשר להסתלק לטובתה או לעשות אתה הסכם יורשים מתאים (ולבקש שאמא תעשה צוואה מתאימה או מסמך מתאים אחר - במקביל). (ה) פנו ך ורק לעו"ד שעוסק בירושות ומתמחה בהן ולא למי שאגב אורחא גם נוגע בכך פה ושם. שבת שלום

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות