מגבלת זמן לשינוי צו קיום צוואה והגשת התנגדות לצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אורי

  נשלח ע"יאורי 12:52, 14 במרץ 2012

  האם באופן כללי יש מגבלת זמן מסויימת שלאחריה לא ניתן לשנות צו קיום צוואה? האם חלוקת העזבון הופכת את הצו לחלוט? והאם בסמכות בית משפט כלשהו לשנות צו ללא מגבלת זמן ? האם מי שנתן הסכמתו וחתימתו במסגרת בקשת צו קיום צוואה- יכול להגיש התנגדות בשלב מאוחר יותר ועד מתי, ובאילו נסיבות? (להוציא מעורבות בעריכת הצוואה או המצאות צוואה אחרת!)

  השב
 • 14:10, 14 במרץ 2012

  1. אין מגבלת זמן. יש הכללים הרגילים של שיהוי ושל התיישנות. בעקרון, גם אם לאחר זמן רב מתגלות עובדות שיש בהן כדי לשנות מצו שניתן, אפשר לבקש תיקונו.
  2. חלוקת העזבון אינה הופכת צו לחלוט. חלוקת עזבון לפי צו שניתן כדין הופכת את פעולת החלוקה לכשרה. מי שרכש זכות בהסתמך על חלוקה שנעשתה כדין, רכישתו עומדת גם אם הצו שונה אחר כך.
  3. משניתן הצו לא ניתן להגיש התנגדות. בעקרון אפשר להגיש תביעה חדשה אם יש נימוקים טובים מדוע לא הוגשה התנגדות במועד.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.