פרוש צוואה לפני קיומה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ציפי

  נשלח ע"יציפי 14:42, 25 במרץ 2012

  אם המנוח כתב בצואתו "את כל זכויותיי מכל מין וסוג שהם,בבית ברח".........הידוע כגוש.....חלקה......,הינני מוריש לבתי..........בכפוף להעברת הזכויות בבית לבתי.......תשלם בתי לבני.....סכום בסך שליש משוויו של הבית, נכון למועד פטירתי , כפי שייקבע על ידי שמאי מוסמך , המוסכם על בני ובתי " שאלתי היא אם במועד פטירתו של המנוח היו לו זכויות בניה נוספות צמוד או סמוך או מעל לבית הקיים וזכויות בניה אלו לא ניצל בחייו האם השמאי צריך לכלול בהערכתו את הבית ,גם שווי זכויות בניה אלו מאחר ואת כל הזכיות בנכס השאיר לבתו ,וציווה לשלם שליש מערך הבית . כיצד ניתן לפרש את הכתוב בצוואה תשלום שליש מערך הבית עם זכויות בניה או תשלום שליש מערך הבית בלי זכויות בניה שלו מומשו , שאלה נוספת הבת לא קטינה גרה עם המנוח כל הזמן באותו בית ,הבן דורש מהבת גם שכירות ממועד הפטירה ועד לתשלום השליש שמגיע לו וגם דורש ריבית והצמדה לסכומים האם הוא צודק בדרישותיו לפי הכתוב בצוואה בעיניין הבית

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:57, 25 במרץ 2012

  א) יש לשים לב שכל הכתוב למטה מבוסס על מה שאת כותבת ולא על הצוואה בשלמותה ולכן יש להזהר.
  ב) לפי הכתוב בצוואה מדובר על שליש משווי הבית בעת הפטירה. זכויות הבניה הידועות בעת הפטירה הן חלק מהבית.
  ג) לפי המצוטט מהצוואה הזכויות בבית הן של הבת. הבן זכאי לתשלום. להבנתי זאת ירושה עם חיוב לשלם. איני חושב שהבן זכאי לתשלום דמי שכירות

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.