• יניב

  נשלח ע"ייניב 11:30, 29 במרץ 2012

  1)האם במסגרת כתב התנגדות לבקשה למתן צו קיום צוואה יכול המתנגד להעלות טענה שהכספים הנזכרים בצוואה והמתייחסים לקופת הגמל שייכים לו כמוטב ולא שייכים לעזבון מכח סעיף 147 לחוק הירושה ? והאם הטענה הזו תתברר בביהמ"ש כאשר התיק יעבור אליו מהרשם לענייני ירושה? או שטענה כזו אין מקומה בכתב התנגדות ויש להגיש תביעה נפרדת בהתייחס לטענה כזו ואותו מתנגד למעשה לא זכאי שביהמ"ש יכריע בטענה מעין זו במסגרת תיק שעניינו בקשה למתן צו קיום צוואה וכתב התנגדות שעוברים לביהמ"ש? 2)שאלה נוסף טענה לפיה המנוח התכוון לחלוקה שונה של נכס שמופיע בצוואה יכולה להעלות כטענה בכתב ההתנגדות כגון: שהכוונה שהנכס יהיה מחולק בין א' לב' ולא שייך רק לא', האם טענה כזו ניתן להעלות במסגרת כתב התנגדות והאם הטענה הזו תתברר בביהמ"ש כאשר התיק יעבור אליו מהרשם לענייני ירושה. או שטענה כזו אין מקומה בכתב התנגדות ויש להגיש תביעה נפרדת בהתייחס לטענה כזו ואותו מתנגד למעשה לא זכאי שביהמ"ש יכריע בטענה מעין זו במסגרת תיק שעניינו בקשה למתן צו קיום צוואה וכתב התנגדות שעוברים לביהמ"ש?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:00, 29 במרץ 2012

  ׂבהתנגדות לקיום צוואה הדיון בעקרון עוסק בתוקפה של צוואה. מחלוקות לגבי זכויות ברכוש יכולות להתברר רק לאחר שייקבעו היורשים (=יינתן קיום לצוואה) ובינם לבין הטוענים לזכויות ברכוש. הברור יהיה בהליך משפטי נפרד.
  2) אם משמעות הטענה לחלוקה אחרת מזאת הכתובה בצוואה היא שיש לפרש את הכתוב בצוואה אחרת ממה שנראה לעין, הרי זה חלק מהליך ההתנגדות. אם הטענה היא שיש זכויות בנכס מסוים שמקורן בהענקה שקודמת למיתה, יש צורך בהליך משפטי נפרד בין הטוען לבין היורש.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.