צוואה "כבת ערובה"? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אריה

  נשלח ע"יאריה 16:27, 2 באפריל 2012

  ערב טוב, אחי הגדול מחזיק בצוואת ההורים כבר למעלה מ8 חודשים. הוא לא קורא לנו אותה, לא מעדכן מה מצב הכספים שנותרו (היה שותף בחשבון) מה מצב הנדל"ן שנותר. פשוט כלום. אנו חוששים לשוחח איתו כי הוא טיפוס עם פתיל קצר ועלול לחשוב שאנו "תאבי בצע" לכאורה. ואז יהא סכסוך ונתק. א. מה הפתרון היצירתי לעורר אותו מתרדמתו ? ב. האם רשם הירושות אוכף את סעיף 75 לחוק הירושה ? אולי שהוא ישלח לו מכתב כללי שההשהיה היא בלתי חוקית בעליל.? על כל פתרון לסבך תבורך

  השב
 • 20:00, 2 באפריל 2012

  1. החוק מחייב מסירת הצוואה לרשם. איני יודע האם הרשם אוכף בפועל. אתה יכול לנסות לשלוח להם מכתב ולראות מה יעשו, אם בכלל.
  2. אם אינך חושש מעימות במשפחה, אתה יכול להודיע לו שבכוונתך הגיש בקשה למתן צו ירושה לאחד ההורים. קיומה של בקשה כזאת יחייב אותו לנקוט עמדה: או שיסתיר הצוואה ואז יינתן צו ירושה, או שחשוף אותה על מנת שיינתן צו קיום. אפשר גם להגיש בקשה לצו קיום ולציין שאינך מצרף את הבקשה , כי הבקשה המקורית נמצאת בידיו של אדון כך וכך. הרשם ייאלץ אז לנקוט פעולה כדי לאכוף את המצאת הצוואה.
  3. טיפוסים אם "פתיל קצר" לומדים עם השנים לנצל לטובתם את הפגם הזה באישיותם. הם לומדים להתגבר על כך כאשר הם במצב של נחיתות [למשל כלפי מעסיק או מפקד ממונה]. אין סבה של ממש שתתן לו להנות מפגם כזה באישיות.
  לכגופו של ענין, ההתעננות בצוואה כן מצביעה על התענינות בריאה ברכוש וזה בסדר גמור.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.