לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
שלומית

אי חתימה על טופס הסתלקות מעיזבון

מדובר בתיק שהועבר לבית המשפט לעניני משפחה מהאפוטרופוס הכללי. יש צוואה ברורה, ויש גם נכסים שלא נכללו בצוואה. היורשים מהצוואה שלחו לי טופס סילוק מעיזבון מהנכסים שלא נכללו בצוואה (על הצוואה אין מחלוקת). לאחר בירורים מסוימים, היורשים טוענים שאם לא אחתום וארצה להיכנס כיורש פוטנציאלי בתיק, נלך לדיון משפטי ושרוב הסיכויים שאפסיד משום שהם מאמינים שבית המשפט יפסוק לטובתם על פי רוח הצוואה, שמשאירה את העיזבון להם. השאלה שלי - מה קורה אם פשוט לא אחתום ו*גם* לא ארצה להיכנס לדיון משפטי? האם בית המשפט יכול להכריח אותי להצטרף לתיק, רק מפני שלא חתמתי? או שבמקרה כזה, אני יכול לסרב לחתום אפילו ארבעים שנה, ועל ידי כך למנוע מהיורשים הנוכחים לבקש צו קיום ירושה, באופן תאורטי, לעולמי עולמים (שהרי לא חתמתי על סילוק מעיזבון וזה פרט חשוב שצריך לצרף לבקשה) או עד שנגיע לפשרה? מה המשמעות המשפטית מבחינתי אם אני לא חותם ולא רוצה להכריז על היותי צד כרגע בדיון בפני בית המשפט?

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

כאשר יש סכסוך הנוגע לעיזבונו של אדם, כל זוכה הנזכר בצוואה או כל יורש לפי דין הוא צד נחוץ לתביעה. אין צורך ב"הסכמה" של אדם כדי לצרפו לתביעה. לכל מי שרשום בכתב התביעה כיורש או כזוכה נשלח העתק של כתב התביעה עם הזמנה לדין. יכול מי שצורף לתביעה לנהוג כך: להגיש כתב הגנה ולטעון טענות לגבי מה שנכתב בתביעה. להימנע מהגשת כתב הגנה ולקוות שיבת משפט ירחם עליו ולא יסוק נגדו שום דבר. להודיע לבית המשפט שאין לו ענין בנושא התביעה, אינו דורש ואינו בקש דבר, והוא יקבל כל החלטה של בית המשפט. רכוש של אדם שאיננו נזכר בצוואה במישרין או בעקיפין יחולק בין היורשים לפי דין של אותו מוריש. כשיש ספק, בית משפט פוסק.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות