ירושה והתנגדות בן הזוג - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ורד

  נשלח ע"יורד 20:37, 15 במאי 2012

  ערב טוב במסגרת הצוואה המצווים רוצים שהבת שלהם תקנה מהכספים שהשאירו דירת מגורים וציוו שבנם הבכור יאכוף את הציווי. בעלה של הבת מתנגד לקחת תוספת משכנתא ולהיכנס למחוייבות כלכלית בשל כך. א. האם האח האוכף יכול למנוע את מתן חלקה של הבת ? ב. האם הבעל צודק? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  20:49, 15 במאי 2012

  1. אם הבעל צודק או לא – לא לך לשפוט. כל תא משפחה צריך להחליט לעצמו מה נכון בשבילו ומה יכולותיו הכלכליות. ייתכן באמת שהוראת צוואה כזאת עלולה לגרום נזק כלכלי לאותה יורשת ובעלה.
  2. מותר לכלול בצוואה הוראה המזכה יורש במשהו ומצרפת תנאי לזכיה. אם הבת תסרב למלא אחר התנאי, הרי שלפי החוק הכספים שהוקצו למטה זאת יעברו ליורשים לפי דין, כלומר יתחלקו בין כל היורשים של המנוח שהם יורשיו לפי חוק.
  3. האח יכול לדרוש בבית המשפט שהבת תמלא אחר החיוב הזה ואם תסרב, שסכום הכסף יחולק בין היורשים לפי דין.

  תגובה
 • 09:31, 16 במאי 2012

  בוקר טוב.

  תודה על התשובה ,אולם השאלה היא כזאת:
  1. האם המשכנתא נחשבת לתנאי מזכה סביר בנסיבות החיים במדינה או לחילופין האם המצווים ז"ל יכלו להתנות שהבת תקנה בכספי הירושה יאכטה ,מטוס פרטי , או פנטהאוס ברעננה?

  2. האם הבעל יכול לדרוש שהתנאי שלו לקחת משכנתא בנסיבות העניין ,שמנהל העזבון/האח הבכור ואשתו יערבו לבת ולבעלה בעניין המשכנתא ?
  מה דעתך המשפטית ?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רוונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:38, 16 במאי 2012

  1. לפי לשון החוק יכול מצווה להתנות זכיה מכח צוואתו בכל תנאי שהוא, למעט תנאי שהוא בלתי חוקי או בלתי מוסרי או נוגד את תקנת הציבור. ליורש יש שיקול דעת להחליט האם התנאי מקובל עליו.
  2. המילים "יכול לדרוש" הן נכונות. כל הדיון כאן הוא כבר מחוץ למסגרת הצוואה ונוגע למעשה ליחסים בתוך המשפחה ומהווה חלק מיקול הדעת של היורש האם הוא מוכן לזכות במה שנקצב לו בכפוף לתנאי, או איננו מוכן לכך. מלבד זאת יש דירות זולות ברחבי הארץ ואין חובה לרכוש דווקא במרכז גוש דן.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.