• 9 באוגוסט 2012

תחת אילו נסיבות ניתן להסתלק מעזבון?

שלום רב,
    לאחרונה נודע לי כי אני אחת מהיורשים של דודי המנוח.
    משום ששני יורשים נעדרים ולא הצליחו לאתרם, משרד עוה"ד שמטפל בצוואתו, נדרש לנהל את העזבון, והוא שלח אליי ולשאר היורשים כתב הסכמה למינוי מנהל עזבון(עוה"ד הבכיר של אותו משרד ימונה למנהל בפועל).
    אשמח כמובן לקבל חלק מן העזבון, אך אני מעוניינת לדעת מה יקרה באם דודי השאיר אחריו חובות כבדים או אם יצוצו בעיות לא צפויות אחרות בנושא הירושה והעזבון, והאם אוכל אז להסתלק מן העזבון/הירושה.
    עוה"ד אינם יודעים כרגע לטענתם מה כולל העזבון והאם דודי צבר חובות כלשהם.

האם אני יכולה לחתום על כתב הסכמה שכזה, או שעליי לבקש מהם לקבל קודם לחתימה התחייבות שאוכל להסתלק מן העזבון טרם קבלתו באם יצוצו בעיות?

אודה לך באם תוכל להנחות אותי כיצד עליי לנהוג.

בתודה,

טל

9 באוגוסט 2012
  • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 9 באוגוסט 2012

הסתלקות מעזבון היא פעולה פשוטה למדי. היא כרוכה בחתימה על תצהיר שמוגש לרשם לענייני ירושה או לבית המשפט לענייני משפחה.
    אינך חייבת להסתלק כעת. לפי לשון החוק את יכולה לעכב ההסתלקות עד לחלוקת העזבון בין היורשים. לא תהיה חלוקת עזבון לפני שמנהל העזבון יברר אילו חובות יש למנוח ולפני שיפעל לסילוקם.לאחר שיברר החובות יפנה לבית משפט לקבל אישור לחלוקה.

9 באוגוסט 2012
    • 12 באוגוסט 2012

שלום רב ותודה על תשובתך המהירה.

החשש שלי הוא שלאחר הסכמתי למנות מנהל עזבון, ולאחר שתבוצע הבדיקה, יתברר שקיימים חובות הגבוהים בהרהב מן העזבון, ושאאלץ לשלם חובות הגבוהים מחלקי בעזבון.
      ולפיכך אני תוהה אם אוכל לבקש מאותו משרד עו"ד, טרם חתימתי על הסכמה למנותם כמנהלי העזבון, מסמך המאשר שבאם יש/יתגלו חובות כבדים, הם ינוכו מחלקי בעזבון בלבד, ולא יושתו עליי במלואם, ואאלץ לשלמם מכיסי.

ושוב תודה,

טל

12 באוגוסט 2012
      • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 12 באוגוסט 2012

ניהול עזבון כפתרון לבעיות

מינוי מנהל עזבון פותר לך התלבטויות רבות. כאשר יש מנהל עזבון, הוא אחראי לברור החובות, לאיתור הנושים ולפרסום לפי חוק. כל עוד לא חולק העזבון בפועל ליורשים, היורשים אינם אחראיים לחובות המנוח. מנהל העזבון יסלק החובות מנכסי העזבון ואם לא יהיה בנכסים כדי לסלק את כל החובות עליו לפנות לבית המשפט ולבקש ניהול עזבון בפשיטת רגל וגם במקרה כזה, היורשים לא יהיו אחראיים לחובות של המנוח.

12 באוגוסט 2012
        • 13 באוגוסט 2012

ניהול עזבון כפתרון לבעיות

תודה רבה רבה,
          ענית על שאלתי והפגת את חששותיי.

רק טוב,

טל

13 באוגוסט 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?