תחת אילו נסיבות ניתן להסתלק מעזבון? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • טל

  נשלח ע"יטל 15:01, 9 באוגוסט 2012

  שלום רב, לאחרונה נודע לי כי אני אחת מהיורשים של דודי המנוח. משום ששני יורשים נעדרים ולא הצליחו לאתרם, משרד עוה"ד שמטפל בצוואתו, נדרש לנהל את העזבון, והוא שלח אליי ולשאר היורשים כתב הסכמה למינוי מנהל עזבון(עוה"ד הבכיר של אותו משרד ימונה למנהל בפועל). אשמח כמובן לקבל חלק מן העזבון, אך אני מעוניינת לדעת מה יקרה באם דודי השאיר אחריו חובות כבדים או אם יצוצו בעיות לא צפויות אחרות בנושא הירושה והעזבון, והאם אוכל אז להסתלק מן העזבון/הירושה. עוה"ד אינם יודעים כרגע לטענתם מה כולל העזבון והאם דודי צבר חובות כלשהם. האם אני יכולה לחתום על כתב הסכמה שכזה, או שעליי לבקש מהם לקבל קודם לחתימה התחייבות שאוכל להסתלק מן העזבון טרם קבלתו באם יצוצו בעיות? אודה לך באם תוכל להנחות אותי כיצד עליי לנהוג. בתודה, טל

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:43, 9 באוגוסט 2012

  הסתלקות מעזבון היא פעולה פשוטה למדי. היא כרוכה בחתימה על תצהיר שמוגש לרשם לענייני ירושה או לבית המשפט לענייני משפחה.
  אינך חייבת להסתלק כעת. לפי לשון החוק את יכולה לעכב ההסתלקות עד לחלוקת העזבון בין היורשים. לא תהיה חלוקת עזבון לפני שמנהל העזבון יברר אילו חובות יש למנוח ולפני שיפעל לסילוקם.לאחר שיברר החובות יפנה לבית משפט לקבל אישור לחלוקה.

  תגובה
 • 10:00, 12 באוגוסט 2012

  שלום רב ותודה על תשובתך המהירה.

  החשש שלי הוא שלאחר הסכמתי למנות מנהל עזבון, ולאחר שתבוצע הבדיקה, יתברר שקיימים חובות הגבוהים בהרהב מן העזבון, ושאאלץ לשלם חובות הגבוהים מחלקי בעזבון.
  ולפיכך אני תוהה אם אוכל לבקש מאותו משרד עו"ד, טרם חתימתי על הסכמה למנותם כמנהלי העזבון, מסמך המאשר שבאם יש/יתגלו חובות כבדים, הם ינוכו מחלקי בעזבון בלבד, ולא יושתו עליי במלואם, ואאלץ לשלמם מכיסי.

  ושוב תודה,

  טל

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:04, 12 באוגוסט 2012

  מינוי מנהל עזבון פותר לך התלבטויות רבות. כאשר יש מנהל עזבון, הוא אחראי לברור החובות, לאיתור הנושים ולפרסום לפי חוק. כל עוד לא חולק העזבון בפועל ליורשים, היורשים אינם אחראיים לחובות המנוח. מנהל העזבון יסלק החובות מנכסי העזבון ואם לא יהיה בנכסים כדי לסלק את כל החובות עליו לפנות לבית המשפט ולבקש ניהול עזבון בפשיטת רגל וגם במקרה כזה, היורשים לא יהיו אחראיים לחובות של המנוח.

  תגובה
 • 23:11, 13 באוגוסט 2012

  תודה רבה רבה,
  ענית על שאלתי והפגת את חששותיי.

  רק טוב,

  טל

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.