ניסוח בעייתי של תנאי בצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • א.

  נשלח ע"יא. 08:34, 9 בספטמבר 2012

  שלום , זהו ניסוחו של תנאי מתוך צוואה: " כן הננו מתנים כי כל פעולה שתרצנו ביתנו הצעירה לעשות ביחס לחלקים שתירש בדירות הכלולות בעזבוננו תהיה כפופה לקבלת הסכמתו של בננו הבכור" . אז ככה: ביתנו הצעירה היא בת 40 .אקדמאית ,מפרנסת, נשואה עם ילדים. [האם לדעתך, התנאי הזה מוסרי/מקפח /סביר בהנחה שיתר היורשים כולל "אותו בן בכור" ,יעשו בחלקם ככל העולה על רוחם ורק היא ,על שלל מעלותיה האישיות , תהיה "כפופה לאותו אח בכור? אודה לך באם תאיר את עיניי , האם להגיש כבר עתה התנגדות לצוואה או בזמן מאוחר יותר הליך משפטי של בקשה למתן הוראות שימזער את מרחב הגחמות של הבכור ? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:04, 9 בספטמבר 2012

  חוק הירושה מאפשר לכל מצווה להתנות זכיה בירושה בתנאי. התנאי יכובד וייאכף, למעט במקרים בהם הוא בלתי חוקי או שאינו מוסרי, או שלא ניתן לקיימו - למשל אם ימות האח הבכןר או יאבד את צלילות דעתו. לצערך בתי המשפט אכפו הוראות מכבידות יותר מכך. לגבי תהנגדות - אם יש עילה להתנגד לצוואה, המועד להתנגד הוא כעת, בעת הגשת הבקשה לקיום הצוואה. מי שלא ייתנגד כעת כמוהו כמסכים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.