האם הוראות הצוואה גוברות על הרשום במסמכי קופות התגמולים? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • טל

  נשלח ע"יטל 22:05, 19 בספטמבר 2012

  שלום רב, שאלתי מעט מורכבת ומתחלקת לשני חלקים. אני מערערת על צו קיום צוואה ועוה"ד המייצג אותי, ע"ס אחוזים, ציין בהסכם ההתקשרות בינינו מחד כי הוא מייצג אותי רק לצורך התנגדות לקיום הצוואה, מאידך דאג לציין כי שכרו ייגבה גם מן הירושה וגם מכספי הביטוחים השונים. הצוואה עליה אני מערערת, האחרונה של המוריש שלטענתי לא היה כשיר בעת החתימה עליה, מורישה את כספי הביטוח ליורש אחד בלבד, וגם הקודמות עליהן אני סומכת, כולן ברורות לחלוטין: בכולן, פרט לאחרונה, מצויין מפורשות רצון הנפטר - לחלק את כספי ביטוח החיים שלו שווה בשווה בין יורשיו. ולהלן שאלותיי: א. האם כפי שקראתי ברשת -למרות שכספים המופקדים בקופות גמל בביטוחים אינם חלק מהעיזבון, והם יחולקו בהתאם להוראות המוריש במסמכי הקופה, על אף האמור לעיל, אם המוריש ביטא את רצונו המפורש לחלק את כספי הביטוחים בצוואה, הרי שהוראותיה של הצוואה גוברות על הרשום במסמכי קופות התגמולים?ראה ע"מ 1030/06 פלונית נגד בנק הפועלים ואח' (לא פורסם). אודה לכם אם תוכלו לאשש או להזים קביעה זו באופן ברור. ב. כנגזרת משאלה א', אני מעוניינת לבדוק האם אותו עו"ד שדאג לכסות את עצמו היטב בהסכם (ייגבה את כספי ביטוח החיים כחלק משכרו, אך לא מעוניין כעת לטרוח ולהגיש צו מניעה לחלוקת כספי הביטוח עד לקיום משפט בנושט ההתנגדות לצוואה-אופציה שניתנה לנו לאחרונה), האם מחובתו להגיש צו שכזה, מתוקף דרישתו לזכות באחוז מכספי הביטוח באם יגיעו לידיי, ובהנחה שהתשובה לשאלתי הראשונה היא כן=התנגדות לקיום צוואה כוללת התנגדות למסירת כספי הביטוח עד לפסק דין בהתנגדות לקיום הצוואה, או שמא לא מחובתו להגיש צו מניעה לחלוקת הכספים, אך אם אגיש את את צו המניעה לחלוקת כספי הביטוח באמצעות עו"ד אחר, ובהנחה שאזכה בחלקי בביטוח חיים זה, האם אוכל לשלא לשלם לו את האחוזים מכספי אותו ביטוח חיים? בתודה, טל

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:45, 20 בספטמבר 2012

  1.יעוץ משפטי מהסוג שבקשת אינו יכול להנתן במסגרת של פורום כזה.
  פסק הדין שהבאת ברור, אך יש לבדוק עמדת חברת ביטוח וקופת גמל.
  2.לגבי הסכם השכר שלך עם עורך-הדין ויחסייך אתו: את זכאית (בכפוף להסכם ביניכם לגבי שכרו עד עתה) להחליף עו"ד בכל עת. איני יכול ליעץ לגבי חובות וזכויות לפי הסכם שלא קראתיו.
  3.לגבי חובות עורך-הדין כלפייך: כאמור מעלה, דרשי בכתב את המגיע לך. אם אינך מרוצה מהשרות, עברי לעו"ד אחר. קשר עם עו"ד אמור להיות קשר של אמון.
  4. לגבי שכירת עו"ד נוסף - אין זה מומלץ ששני עורכי דין ללא תאום זה עם זה יטפלו בהבטים שונים של אותו ענין. את עלולה להמצא במצב בו מטעמך תטענה באותו ענין ובפני אותו שופט טענות סותרות. זה מצב אסור מבחינה משפטית.

  תגובה
 • 22:37, 20 בספטמבר 2012

  ערב טוב,
  תודה על תשובותייך המפורטות.
  טל

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.