• 19 בספטמבר 2012

  האם הוראות הצוואה גוברות על הרשום במסמכי קופות התגמולים?

  שלום רב,
  שאלתי מעט מורכבת ומתחלקת לשני חלקים.
  אני מערערת על צו קיום צוואה ועוה"ד המייצג אותי, ע"ס אחוזים, ציין בהסכם ההתקשרות בינינו מחד כי הוא מייצג אותי רק לצורך התנגדות לקיום הצוואה, מאידך דאג לציין כי שכרו ייגבה גם מן הירושה וגם מכספי הביטוחים השונים.
  הצוואה עליה אני מערערת, האחרונה של המוריש שלטענתי לא היה כשיר בעת החתימה עליה, מורישה את כספי הביטוח ליורש אחד בלבד, וגם הקודמות עליהן אני סומכת, כולן ברורות לחלוטין: בכולן, פרט לאחרונה, מצויין מפורשות רצון הנפטר - לחלק את כספי ביטוח החיים שלו שווה בשווה בין יורשיו.
  ולהלן שאלותיי:
  א. האם כפי שקראתי ברשת -למרות שכספים המופקדים בקופות גמל בביטוחים אינם חלק מהעיזבון, והם יחולקו בהתאם להוראות המוריש במסמכי הקופה, על אף האמור לעיל, אם המוריש ביטא את רצונו המפורש לחלק את כספי הביטוחים בצוואה, הרי שהוראותיה של הצוואה גוברות על הרשום במסמכי קופות התגמולים?ראה ע"מ 1030/06 פלונית נגד בנק הפועלים ואח' (לא פורסם). אודה לכם אם תוכלו לאשש או להזים קביעה זו באופן ברור.

  ב. כנגזרת משאלה א', אני מעוניינת לבדוק האם אותו עו"ד שדאג לכסות את עצמו היטב בהסכם (ייגבה את כספי ביטוח החיים כחלק משכרו, אך לא מעוניין כעת לטרוח ולהגיש צו מניעה לחלוקת כספי הביטוח עד לקיום משפט בנושט ההתנגדות לצוואה-אופציה שניתנה לנו לאחרונה), האם מחובתו להגיש צו שכזה, מתוקף דרישתו לזכות באחוז מכספי הביטוח באם יגיעו לידיי, ובהנחה שהתשובה לשאלתי הראשונה היא כן=התנגדות לקיום צוואה כוללת התנגדות למסירת כספי הביטוח עד לפסק דין בהתנגדות לקיום הצוואה, או שמא לא מחובתו להגיש צו מניעה לחלוקת הכספים, אך אם אגיש את את צו המניעה לחלוקת כספי הביטוח באמצעות עו"ד אחר, ובהנחה שאזכה בחלקי בביטוח חיים זה, האם אוכל לשלא לשלם לו את האחוזים מכספי אותו ביטוח חיים?

  בתודה,

  טל

  19 בספטמבר 2012
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 20 בספטמבר 2012

  צוואה לעומת מסמכי קופת גמם / הסכם עם עו"ד

  1.יעוץ משפטי מהסוג שבקשת אינו יכול להנתן במסגרת של פורום כזה.
  פסק הדין שהבאת ברור, אך יש לבדוק עמדת חברת ביטוח וקופת גמל.
  2.לגבי הסכם השכר שלך עם עורך-הדין ויחסייך אתו: את זכאית (בכפוף להסכם ביניכם לגבי שכרו עד עתה) להחליף עו"ד בכל עת. איני יכול ליעץ לגבי חובות וזכויות לפי הסכם שלא קראתיו.
  3.לגבי חובות עורך-הדין כלפייך: כאמור מעלה, דרשי בכתב את המגיע לך. אם אינך מרוצה מהשרות, עברי לעו"ד אחר. קשר עם עו"ד אמור להיות קשר של אמון.
  4. לגבי שכירת עו"ד נוסף - אין זה מומלץ ששני עורכי דין ללא תאום זה עם זה יטפלו בהבטים שונים של אותו ענין. את עלולה להמצא במצב בו מטעמך תטענה באותו ענין ובפני אותו שופט טענות סותרות. זה מצב אסור מבחינה משפטית.

  20 בספטמבר 2012
  • 20 בספטמבר 2012

   צוואה לעומת מסמכי קופת גמם / הסכם עם עו

   ערב טוב,
   תודה על תשובותייך המפורטות.
   טל

   20 בספטמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?