התנהלות מוזרה של עו"ד המטפל בירושה מטעם אחד הצדדים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • עמית

  נשלח ע"יעמית 17:27, 1 בדצמבר 2012

  שלום לך, בתחילת שנת 2012 נפטר קרוב משפחה אשר הוריש לי ולמשפחתי ולעוד מספר יורשים ירושה נכבדת, לא מונה על ידי המנוח מנהל עזבון בצוואה, אחד מהצדדים, לו הורישה המורישה דירה, בחר לשכור עו"ד מצידו לנהל את הנושא, אותו עו"ד הגיש (לאחר חודשיים של עיכוב (!)) בקשה לקיום צוואה בשם הצד ששכר אותו, כל אותו הזמן לא נודע לנו שום פרטים מטעם העו"ד כמובן למעט המכתב שנדרש על-פי דין לשלוח לנו על כך שיש בקשה עומדת לקיום צוואה. ובנוסף העו"ד התחמק משיחות טלפון ואימיילים (כמובן שכרגע הוא לא מייצג אותי או משפחתי אבל בכל זאת- זוהי התנהלות מוזרה). הופתענו לגלות (באמצעות האתר של רשם הירושות), כי כבר לבקשה זו היועמ"ש החזיר תשובה של "דרישת פרטים" , כחודשיים לאחר מכן (אנחנו כבר נמצאים 4 חודשים לאחר הגשת הבקשה), הוגשה בקשה למינוי מנהל עזבון (דבר שהבנו שהוא חריג), וזאת בלי שברור לי מדוע בכלל נדרש מנהל עזבון במצב שלנו (כל היורשים זמינים ואין איזו בעיה מיוחדת בירושה שידועה לנו), גם לבקשה זו למינוי מנהל עזבון (שנעשתה ללא שעו"ד כלל טרח לעדכן אותנו ו"מאחורי גבנו") הוגשה בקשה ל"דרישת פרטים". כבר עבר חודש וחצי מאז הבקשה לדרישת פרטים - ואין חדש. ברצוננו לשאול מספר שאלות: 1. האם התנהלות זו של העו"ד תקינה וכך נהוג? לא זה נראה מעורר חשד שכל פעם ישנו צורך ב"דרישת פרטים" הרי שעו"ד אמור לדעת איזו מסמכים נדרשים בבקשה? 2. האם יש אינטרס לעו"ד לעכב את התהליך? כבר 7 חודשים עברו. 3. האם נוכל לפעול בצורה כלשהי בכוחות עצמנו לקיום הצוואה שלב זה לאחר שהוגש כבר פעם אחת בקשה לקיום צוואה ? האם להבין מהי משמעות "דרישת הפרטים" ומדוע ביקש העו"ד של הצד ששכר אותו בקשה למינוי מנהל עזבון. 4. האם עו"ד חייב מכוח חובה אפשרית שימונה בעתיד למנהל עזבון (כרגע הוא עדיין לא), להסביר לנו על הצעדים המוזרים שהוא נוקט, חשוב לציין שאנחנו 4 יורשים מתוך הצוואה. בתודה מראש והערכה רבה,

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:35, 2 בדצמבר 2012

  שלום עמית
  1. בקשה לפרטים נוספים מוגשת בדרך כלל על ידי האפוטרופוס הכללי שמבקש לברר עובדות שאינן ברורות, או שחסרות לו כדי לגבש עמדה. קיומה של דרישה זאת אינו חייב להצביע על כך שמשהו בסדר או אינו בסדר.
  2. אתם היורשים קבלתם הודעה על הכוונה לבקש קיום לצוואה על מנת שתוכלו להתייצב ולהביע עמדה. ראוי שתפנו בעצמכם או באמצעות עו"ד אחר אל הרשם ואל האפוטרופוס הכללי כדי לברר את הענין לגופו ולא להסתפק בניחושים. מותר לכם גם להתנגד למינוי מנהל עזבון אם אתם סבורים שמינוי כזה אינו דרוש. אם לא תתנגדו, כיצד ידע הרשם שמינוי זה אינו רצוי בעיניכם.
  3. "מנהל עזבון" הוא מה שמכונה בעברית "קצין של בית המשפט". כלומר בעל תפקיד החייב ציות להוראות בית המשפט. כמו כן - למרות שאינו זכאי לשכר מהם - יש לו חובות כלפי כל היורשים (ולא רק זה ששכר את שרותיו) ואלה יכולים לבקר את פעולותיו.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.