• 1 בדצמבר 2012

  התנהלות מוזרה של עו"ד המטפל בירושה מטעם אחד הצדדים

  שלום לך,

  בתחילת שנת 2012 נפטר קרוב משפחה אשר הוריש לי ולמשפחתי ולעוד מספר יורשים ירושה נכבדת, לא מונה על ידי המנוח מנהל עזבון בצוואה, אחד מהצדדים, לו הורישה המורישה דירה, בחר לשכור עו"ד מצידו לנהל את הנושא, אותו עו"ד הגיש (לאחר חודשיים של עיכוב (!)) בקשה לקיום צוואה בשם הצד ששכר אותו,
  כל אותו הזמן לא נודע לנו שום פרטים מטעם העו"ד כמובן למעט המכתב שנדרש על-פי דין לשלוח לנו על כך שיש בקשה עומדת לקיום צוואה. ובנוסף העו"ד התחמק משיחות טלפון ואימיילים (כמובן שכרגע הוא לא מייצג אותי או משפחתי אבל בכל זאת- זוהי התנהלות מוזרה). הופתענו לגלות (באמצעות האתר של רשם הירושות), כי כבר לבקשה זו היועמ"ש החזיר תשובה של "דרישת פרטים" , כחודשיים לאחר מכן (אנחנו כבר נמצאים 4 חודשים לאחר הגשת הבקשה), הוגשה בקשה למינוי מנהל עזבון (דבר שהבנו שהוא חריג), וזאת בלי שברור לי מדוע בכלל נדרש מנהל עזבון במצב שלנו (כל היורשים זמינים ואין איזו בעיה מיוחדת בירושה שידועה לנו),
  גם לבקשה זו למינוי מנהל עזבון (שנעשתה ללא שעו"ד כלל טרח לעדכן אותנו ו"מאחורי גבנו") הוגשה בקשה ל"דרישת פרטים". כבר עבר חודש וחצי מאז הבקשה לדרישת פרטים - ואין חדש.

  ברצוננו לשאול מספר שאלות:
  1. האם התנהלות זו של העו"ד תקינה וכך נהוג? לא זה נראה מעורר חשד שכל פעם ישנו צורך ב"דרישת פרטים" הרי שעו"ד אמור לדעת איזו מסמכים נדרשים בבקשה?
  2. האם יש אינטרס לעו"ד לעכב את התהליך? כבר 7 חודשים עברו.
  3. האם נוכל לפעול בצורה כלשהי בכוחות עצמנו לקיום הצוואה שלב זה לאחר שהוגש כבר פעם אחת בקשה לקיום צוואה ? האם להבין מהי משמעות "דרישת הפרטים" ומדוע ביקש העו"ד של הצד ששכר אותו בקשה למינוי מנהל עזבון.
  4. האם עו"ד חייב מכוח חובה אפשרית שימונה בעתיד למנהל עזבון (כרגע הוא עדיין לא), להסביר לנו על הצעדים המוזרים שהוא נוקט, חשוב לציין שאנחנו 4 יורשים מתוך הצוואה.

  בתודה מראש והערכה רבה,

  1 בדצמבר 2012
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 2 בדצמבר 2012

  התנהלות מוזרה של עו"ד המטפל בירושה מטעם אחד הצדדים

  שלום עמית
  1. בקשה לפרטים נוספים מוגשת בדרך כלל על ידי האפוטרופוס הכללי שמבקש לברר עובדות שאינן ברורות, או שחסרות לו כדי לגבש עמדה. קיומה של דרישה זאת אינו חייב להצביע על כך שמשהו בסדר או אינו בסדר.
  2. אתם היורשים קבלתם הודעה על הכוונה לבקש קיום לצוואה על מנת שתוכלו להתייצב ולהביע עמדה. ראוי שתפנו בעצמכם או באמצעות עו"ד אחר אל הרשם ואל האפוטרופוס הכללי כדי לברר את הענין לגופו ולא להסתפק בניחושים. מותר לכם גם להתנגד למינוי מנהל עזבון אם אתם סבורים שמינוי כזה אינו דרוש. אם לא תתנגדו, כיצד ידע הרשם שמינוי זה אינו רצוי בעיניכם.
  3. "מנהל עזבון" הוא מה שמכונה בעברית "קצין של בית המשפט". כלומר בעל תפקיד החייב ציות להוראות בית המשפט. כמו כן - למרות שאינו זכאי לשכר מהם - יש לו חובות כלפי כל היורשים (ולא רק זה ששכר את שרותיו) ואלה יכולים לבקר את פעולותיו.

  2 בדצמבר 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?