ח-ן משותף לאחר פטירת אחד מן הצדדים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ערן

  נשלח ע"יערן 08:57, 24 בינואר 2013

  שלום, לאבי היה ח-ן משותף עם בת זוגתו הידועה בציבור ואין על כך עוררין. בצוואתו רשם כי כל הכספים שלו,הן שילומים, הן פיצויים, הן קרנות וכו' יחולקו שווה בשווה בין הילדים לבת הזוג- האם זה כולל גם כספים מהחשבוןהמשותף (50%...?) או שמא הכספים מהח-ן המשותף שייכים אך ורק לה?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:48, 24 בינואר 2013

  חשבון בנק משותף הוא ככל נכס משותף. כל עוד לא הוכח אחרת, הכספים בו נחשבים כשייכים בחלקים שווים לכל השותפים. כלומר - לפי מה שכתבת - יש להחיל את הצוואה על המחצית שלו בכספים בחשבון זה.

  תגובה
 • 08:40, 28 בינואר 2013

  רונן, תודה- בהנחה שאכן הח-ן הינו 50/50, האם בעת זימון היורשים לקריאת הצוואה/חלוקתה על ידי רשם הירושות/אפוטרופוס הכללי אז הוא מתייחס גם לח-ן או שמא על היורשים המודעים לעניין לעשות צעד משפטי כלשהו על מנת לוודא שתהיה לכך התייחסות לכיחולק הרכוש? המילים אחרות האם אני צריך עו"ד שיגיש בקשה כלשהי או שמא זה יועלה עם החלוקה מול גורם מהמדינה?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:33, 28 בינואר 2013

  אין "טקס" של קריאת צוואה אצל הרשם או שום גוף אחר. סמכות הרשם מוגבלת למתן צו קיום לצוואה כלשונה. הרשם אינו מסביר את הצוואה או מפרש אותה ליורשים. אם יש מחלוקת בין יורשים לגבי פרשנות הצוואה או אופן ביצוע הצוואה, יש לפנות לבית משפט לענייני משפחה. בפניה כזאת רצוי להעזר בעו"ד מהתחום שכן יש השלכות שונות לדברים שונים.

  תגובה
 • 15:15, 3 בפברואר 2013

  האם אם כן, במידה ורשום חלוקה שווה של כל הכספים של הנפטר הרשם מודיע בעת מתן צו קיום הצוואה לאילו כספים מתייחסת הצוואה? מה קורה בעצם עם התייחסותו של הרשם לאותו צו קיום צוואה? האם שם מיודעים על קרנות תההשתלמות/גמל וכו'? לא ברור לי ההליך לכן גם אינני מבין האם יש צורך בעו"ד לפני כן או לאו.

  תודה רבה

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:00, 3 בפברואר 2013

  כאמור מעלה: הרשם אינו מוסיף פרשנות או הסברים לצוואה. הרשם גם אינו מתענין על אילו נכסים חלה הצוואה. זה עניינם של היורשים בלבד. הרשם יכול לתת צו הנותן תוקף לצוואה כלשונה, או שאינו נותן צו אלא הוא מעביר את הענין לבית משפט.
  היורשים הם אלה שצריכים לחפש את נכסיו של המוריש בכחות עצמם. העזרות בעו"ד חשובה כאשר היורשים אינם מרוצים מתוצאות הצוואה ומבקשים להשיג תוצאה אחרת, בין בהסכמה ובין ללא הסכמה. למשל: חלוקה בשיעורים אחרים מהנדוב בצוואה. או חלוקת נכסים מסויימים ליורשים מסויימים [למשל: לך התפוז ולי האגס] במקום שלכולם יהיו חלקים בכל הנכסים [לי ולך חלקים ששוים גם בתפוח גם באגס].

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.