• 24 בינואר 2013

  ח-ן משותף לאחר פטירת אחד מן הצדדים

  שלום,
  לאבי היה ח-ן משותף עם בת זוגתו הידועה בציבור ואין על כך עוררין. בצוואתו רשם כי כל הכספים שלו,הן שילומים, הן פיצויים, הן קרנות וכו' יחולקו שווה בשווה בין הילדים לבת הזוג- האם זה כולל גם כספים מהחשבוןהמשותף (50%...?) או שמא הכספים מהח-ן המשותף שייכים אך ורק לה?

  24 בינואר 2013
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 24 בינואר 2013

  חלוקת ח-ן משותף לאחר פטירת אחד מן הצדדים

  חשבון בנק משותף הוא ככל נכס משותף. כל עוד לא הוכח אחרת, הכספים בו נחשבים כשייכים בחלקים שווים לכל השותפים. כלומר - לפי מה שכתבת - יש להחיל את הצוואה על המחצית שלו בכספים בחשבון זה.

  24 בינואר 2013
  • 28 בינואר 2013

   חלוקת ח-ן משותף לאחר פטירת אחד מן הצדדים

   רונן, תודה- בהנחה שאכן הח-ן הינו 50/50, האם בעת זימון היורשים לקריאת הצוואה/חלוקתה על ידי רשם הירושות/אפוטרופוס הכללי אז הוא מתייחס גם לח-ן או שמא על היורשים המודעים לעניין לעשות צעד משפטי כלשהו על מנת לוודא שתהיה לכך התייחסות לכיחולק הרכוש? המילים אחרות האם אני צריך עו"ד שיגיש בקשה כלשהי או שמא זה יועלה עם החלוקה מול גורם מהמדינה?

   28 בינואר 2013
   • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 28 בינואר 2013

    מחלוקת לגבי ביצוע צוואה

    אין "טקס" של קריאת צוואה אצל הרשם או שום גוף אחר. סמכות הרשם מוגבלת למתן צו קיום לצוואה כלשונה. הרשם אינו מסביר את הצוואה או מפרש אותה ליורשים. אם יש מחלוקת בין יורשים לגבי פרשנות הצוואה או אופן ביצוע הצוואה, יש לפנות לבית משפט לענייני משפחה. בפניה כזאת רצוי להעזר בעו"ד מהתחום שכן יש השלכות שונות לדברים שונים.

    28 בינואר 2013
    • 3 בפברואר 2013

     מחלוקת לגבי ביצוע צוואה

     האם אם כן, במידה ורשום חלוקה שווה של כל הכספים של הנפטר הרשם מודיע בעת מתן צו קיום הצוואה לאילו כספים מתייחסת הצוואה? מה קורה בעצם עם התייחסותו של הרשם לאותו צו קיום צוואה? האם שם מיודעים על קרנות תההשתלמות/גמל וכו'? לא ברור לי ההליך לכן גם אינני מבין האם יש צורך בעו"ד לפני כן או לאו.

     תודה רבה

     3 בפברואר 2013
     • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 3 בפברואר 2013

      מעורבות של הרשם בביצוע צוואה

      כאמור מעלה: הרשם אינו מוסיף פרשנות או הסברים לצוואה. הרשם גם אינו מתענין על אילו נכסים חלה הצוואה. זה עניינם של היורשים בלבד. הרשם יכול לתת צו הנותן תוקף לצוואה כלשונה, או שאינו נותן צו אלא הוא מעביר את הענין לבית משפט.
      היורשים הם אלה שצריכים לחפש את נכסיו של המוריש בכחות עצמם. העזרות בעו"ד חשובה כאשר היורשים אינם מרוצים מתוצאות הצוואה ומבקשים להשיג תוצאה אחרת, בין בהסכמה ובין ללא הסכמה. למשל: חלוקה בשיעורים אחרים מהנדוב בצוואה. או חלוקת נכסים מסויימים ליורשים מסויימים [למשל: לך התפוז ולי האגס] במקום שלכולם יהיו חלקים בכל הנכסים [לי ולך חלקים ששוים גם בתפוח גם באגס].

      3 בפברואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?