• 30 בינואר 2013

  רשם הירושה מתערב בהליך לא תקין של הוצאת צו?

  שלום,

  סבי ז"ל נפטר לפני כמה חודשים והותיר אחריו נכס מסחרי (חנות).
  אמי ושלושת אחיה החליטו מראש שמסיבות שונות שנוגעות לחשבונות עבר ביניהם, נכס זה יעבור לאחד האחים (הצעיר מביניהם).
  בנוסף, חושדים במשפחה שיש נכס נוסף שעדיין לא התגלה, והוחלט לברר בקרוב נושא זה. כמו כן הוחלט שבמידה שנכס נוסף ייתגלה, אז הוא יחולק בין כל האחים בצורה שווה.
  להפתעתי נודע לי לפני ימים אחדים, שהעו"ד של האח הצעיר החתים את אמי ואת שאר אחיה על מכתב הסתלקות מהירושה לטובת האח הצעיר! והוסיף תצהיר נפרד בעל 3 שורות בחתימת האח הצעיר, שאם יתגלה נכס נוסף אז האח הצעיר מתחייב להתחלק בו עם שאר האחים.
  ופה מתחילה הבעייה! שכן כידוע לכם, במעשה זה היטעה העו"ד של האח הצעיר את אמי ואת אחיה האחרים. מדוע?
  מכיון שהדרך הנכונה לביצוע הדברים היא להגיש בקשה להוצאת צו ירושה לכל האחים ובמקביל (או לאחר הוצאת צו הירושה לכל האחים) להחתים את אמי ואת שאר האחים על מכתב הסתלקות מהנכס הקיים לטובת האח הצעיר! ובמידה שזה ייתבצע בדרך נכונה זו, אז:
  א. יישארו לאמי ולשאר אחיה זכויות מלאות ובטוחות במקרה שייתגלה נכס נוסף (שכן יש חשד גדול שיש נכס נדלני נוסף שלא התגלה עדיין).
  ב. אמי ואחיה יוכלו לפקח על החיפוש אחר הנכס הנוסף ולחילופין לערוך את החיפוש בעצמם (שכן במשרדי הממשלה מאפשרים חיפוש נדלני רק עם צו ירושה)
  ג. במקרה שייתגלה נכס נוסף, אמי ואחיה לא ייצטרכו לשלם מיסים מיותרים שכן ללא צו ירושה הם לא יחשבו כיורשים בפני רשויות המס וזה ייגרור תשלומים מיותרים לרשויות המס כשהאח הצעיר יעביר אליהם את חלקם היחסי מהנכס שייתגלה.
  חשוב לציין ש:
  א. אמי ואחיה הם אנשים מבוגרים מאד שאינם מבינים את לשון החוק ואת זכויותיהם והם לא התייעצו עם עו"ד מטעמם.
  ב. אמי ואחיה לא מודעים לכך שבעצם ויתורם על צו ירושה והסתמכותם על תצהיר בעל 3 שורות בחתימת האח הצעיר, הם מחלישים מאוד את עמדתם הכללית מול בית המשפט לכשייתגלה נכס נוסף.
  ג. אמי ואחיה לא יודעים שלמעשה כל זכויות החיפוש העתידיות אחרי נדל"ן נוסף יהיו בידי האח הצעיר שכן רק הוא יחזיק בצו הירושה.
  ד. אמי ואחיה לא יודעים שבמקרה שייתגלה נכס נוסף, הם ייצטרכו לשלם מיסים על חלקם שכן הם לא ייחשבו ליורשים שכן הם יהיו מחוץ לצו הירושה.
  ה. בנוסף, אמי ואחיה לא יודעים שערכה האמיתי של החנות שהם העניקו לאח הצעיר גבוה בהרבה ממה שסופר להם ע"י האח הצעיר ואם הם היו יודעים זאת אז הם לא היו חותמים על ויתור מבלי לבקש חלק מערך החנות לעצמם.

  כל הסיבות הנ"ל, מובילות לתסבוכת משפטית וודאית עתידית! שכן כשאמי ושאר אחיה יבינו את הטעויות שהם עשו כמפורט למעלה, אזי הם ייפנו בוודאות לבית המשפט.

  כרגע המצב הוא, שלפני ימים אחדים הוגשה הניירת לרשם הירושות לקראת הוצאת צו ירושה בלעדית לטובת האח הצעיר.

  שאלותיי הן:
  1. האם יש בדברים שציינתי, אפשרות לביטול נתינת צו הירושה לאח הצעיר?
  2. האם כשאפנה לרשם הירושה עם דברים אלה, הוא ייתערב לפני נתינת צו הירושה ויסביר לחותמים את זכויותיהם ויימנע בכך מחלוקת משפטית וודאית שאליה מוביל העו"ד שהחתים את אמי ואחיה על ויתור על הירושה?
  3. האם אוכל לפנות לרשם הירושה בצורה אנונימית? שכן אני חושבת שאין לי זכות להתערב שכן איני צד בעניין.
  4. האם זה נכון, שיש סבירות שבמקרה של מחלוקת משפטית עתידית, בית המשפט ייבטל את צו הירושה? מדוע? כי בית המשפט יחליט שמאחר שהחותמים במקרה זה היו אנשים מבוגרים מאד ולא משכילים שלא התייעצו עם עו"ד מטעמם ושלא הבינו את המשמעות המלאה של ויתור על צו הירושה, אז הרי שמדובר פה בעיסקה שתנאיה גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל, ואשר מתקיימים בה שניים מהרכיבים של עילת העושק הקבועה בחוק החוזים, ואשר הינם:
  א. חולשתו של צד להסכם הבאה לידי ביטוי בחוסר ניסיון (שכן יש פה חוסר ניסיון בולט של החותמים!)
  ב. חולשתו של צד להסכם הבאה לידי ביטוי בחולשה שכלית (שכן החותמים הם אנשים מבוגרים מאד, חסרי השכלה וחסרי הבנה כלשהי בנושאים אלה!).
  ושניצול חולשות אלה על ידי הצד האחר וגם תנאי העיסקה שנוצרה כתוצאה מהניצול, גרועים במידה בלתי סבירה מהמקובל וייפגעו בזכויות החותמים (ויש פה פגיעה רבה מאד בזכויות החותמים).
  האם כדאי לטעון גם טיעון זה לרשם הירושה?

  בתודה מראש, מיטל

  30 בינואר 2013
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 30 בינואר 2013

  התערבות רשם הירושה בהליך לא תקין

  1. שאלתך אינה מתאימה לברור ולמתן תשובה במסגרת פורום כזה. ראוי פנות לקבלת יעוץ באופן אישי.
  2. להלן מספר הערות כלליות:
  א. הרשם אינו "מתערב". הרשם בודק האם בקשת הצו תקינה לפי חוק והאם יש בה דבר מה המונע בעדו מלתת צו כמבוקש. הרשם אינו יודע האם מי שחתם על תצהיר מבין או אינו מבין.
  ב. הגוף שמבצע ברורים וזאת סמכותו לפי חוק הוא בא-כח היועץ המשפטי לממשלה באמצעות משרד האפוטרופוס הכללי, שיושב ליד אותו רשם לענייני ירושה אליו תפנו. את יכולה לנסות לגרום להם להתערב.
  ג. יש כאן מעין עסקה במשפחה. הכלל בדיני חוזים הוא שטעות כלכלית כשלעצמה אינה עילה לביטול חוזה או לשינוי ממנו, בפרט כשלצד שטעה היתה הזדמנות מספקת לבדוק והוא ויתר על הבדיקה.
  ד. אפשר לפנות לעורך הדין ולהבהיר לו את אחריותו ואפשר גם לפנות בתלונה לטועדת האתיקה שללשכת עורכי הדין אם את סבורה שעורך הדין נהג שלא ראוי במצב שתארת.
  ה. אל תסמכי על כך שבית משפט אכן יתערב בעתיד וישנה דברים בדיעבד.

  30 בינואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?