צוואה בידי אנלפבתי שהוא גם כבד שמיעה(מחמת גילו) - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ירון

  נשלח ע"יירון 12:58, 6 בפברואר 2013

  לאחרונה לאחר פטירתו של אבי הומצאה לי צוואה חדשה שאבי חתום עליה עם אצבעו. אבי נפטר בגיל 92 ועשה את הצוואה לפני כ 5 שנים. בה הוא שינה את הצוואה הישנה שהיתה קיימת כ14 שנים והיתה חתומה בכתב ידו. אחי עשו מאחורי גבי קנוניה והביאו פרופסור שקבע שאבי הוא אנלפבתי. כך שאבי לא יכל לקרוא את הצוואה. וכמו כן אבי כ5 שנים אינו שומע ללא מכשיר שמיעה. אין התייחסות כל שהיא של הפרופסור לזה שאבי היה חייב מכשיר שמיעה. כדי לשוחח איתו. ובטח ובטח להקריא לו את הנקרא. מכיוון אינו יודע לקרוא אלא רק לכחתום את שמו. והפרופסור הוציא מסמך רישמי מטעמו שבדק את אבי ולא התייחס בכלל לעניין השמיעה.. בכל מקרה הוצאתי בקשה לביטול צו הירושה השני. ויריתי לכל הכיוונים כדי להשאיר את כל האופציות פתוחות. א.האם יש עילה לביטול הצוואה עקב שהוא אנלפבתי וכן כבד שמיעה בגלל גילו? ב.כמו כן הפרופסור עצמו הוא אחד מעדי עריכת הצוואה. ג.האם בצוואה מסוג זה שאדם אנלפבתי ואינו שומע בכוחות עצמו אמורה להיות שונה מצוואה רגילה. ד. האם היה צריך להיות מצויין שצוואה זאת הוקראה לאבי כשהוא עם מכשיר שמיעה? ה.ואם היא צריכה להיות שונה אז במה?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:47, 6 בפברואר 2013

  עצם היותו של אדם כבד שמיעה אינה שוללת את יכלתו לצוות. עצם היותו של אדם אנאלפבית אינה שוללת את יכלתו לצוות. כמובן שבנוסח אישור הצוואה יש להתייחס לנושאים אלה. השאלות שעוררת נכונות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.