• 10 בפברואר 2013

  צוואה לבנים בלבד

  בעלי הכין צוואה חודשיים לפני חתונתנו והוריש לשני בניו בלבד מנישואיו הקודמים את כל רכושו: דירה השייכת לו מלפני נישואינו, אך הרחבנו אותה לאחר נישואינו כמו כן את את כל הכספים שבבנק בו מתנהל חשבוננו המשותף וחשבונו שהיה קיים לפני נישואינו וממשיך להתנהל לאחר נישואינו ואת כל רכושו הקיים מכל מין וסוג. יש לנו שתי בנות משותפות.האם הצוואה קבילה ותקינה האם היא יכולה להתקיים כמו שהיא כתובה ושוללת ממני או מבנותיי חלק מרכושנו. אנחנו נשואים כבר שש שנים.

  10 בפברואר 2013
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 10 בפברואר 2013

  צוואה לבנים בלבד - ירושת קטינות ואלמנה

  1. אם יש צוואה תקפה שמורישה הכל לבנים, אין בנותייך זכאיות לרשת. אולם כל עוד הן קטינות יש להן זכות למזונות מעזבון בעלך (אם ילך לעולמנו כשהו עדין קטינות].
  2. אם יש צוואה תקפה בנוסח שאת תארת, אינך זכאית לרשת. תוכלי לטעון שיש לך זכויות ברכוש הרשום על שמו מכחן של עילות שונות, שכולן נוגעות ליחסי הממון שביניכם כזוג נשוי. כלומר מקור זכויותייך איננו בחוק הירושה, אלא דווקא בחוק יחסי ממון בין בני זוג והלכות השיתוף.
  3. אשה יהודיה שאינה יורשת דבר מבעלה לפי צוואה שהשאיר, תהיה זכאית לתבוע את כתובתה מעזבונו. בנסיבות מסויימות אולי תהיה זכאית גם למזונות ולמדור על חשבון עזבונו. במצב כזה מומלץ לפנות להוצאת צו ירושה בבית דין רבני, אולם סמכותו של בית דין זה מותנה בכך שכל היורשים יסכימו לסמכותו ולהידון בפניו.

  10 בפברואר 2013
  • 11 בפברואר 2013

   צוואה לבנים בלבד - ירושת קטינות ואלמנה

   יש משהו שלא הבנתי, חלילה אם קורה לבעלי משהו. זה אומר שהצוואה תקפה מיידית או רק לאחר מותי? האם זה אומר שאצטרך לעזוב את הבית מיידית? האם אין לזה משמעות שאני ושתי בנותי (בנות 6 ו- 4) עדיין גרות בבית?

   11 בפברואר 2013
   • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 11 בפברואר 2013

    צוואה לבנים בלבד - ירושת בנות קטינות

    1. תאורטית - ברגע יציאת הנשמה עובר כל רכושו של המנוח ליורשיו. מעשית אי אפשר לתבוע זכויות מכח צוואה כל עוד לא ניתן לה צו קיום כדין [הליך שאורך מספר חודשים].
    2. את ובנותייך תהיינה זכאיות להמשיך לגור בדירה המנוח לפרק זמן של 3 חודשים ללא תשלום ולאחר מכן - לפי הסכם עם היורשים ואם אין הסכם - יכריע בית משפט.
    3. בנוסף תהיינה את (כל עוד לא תנשאי לאחר) ובנותייך (עד גיל 18) למזונות במשמעותם הרחבה: דיור אוכל חינוך ובריאות מתוך עזבונו של המנוח.

    11 בפברואר 2013
    • 27 בפברואר 2013

     צוואה לבנים בלבד - ירושת בנות קטינות

     בעלי עובד עירייה מה קורה לאחר מותו האם אני מקבלת משהו או שגם זה עובר לילדים

     27 בפברואר 2013
     • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 27 בפברואר 2013

      זכויות אלמנה ושארים

      זכויות של אלמנה ושארים של עובד עיריה תלויות במעמדו המדוייק בעיריה, אופן העסקתו והתנאים שם. לתשובה מדוייקת מומלץ שתפני לרשות בה הוא עובד, למי שמתעסק שם בכח אדם, או לועד העובדים ותבררי.

      27 בפברואר 2013
    • 17 בפברואר 2013

     צוואה לבנים בלבד - ירושת בנות קטינות

     אם אני כותבת צוואה שבה אני מורישה לבנותיי את כל הרכוש בעצם צוואה מקבילה לצוואה של בעלי אך הכל ילך לבנותינו מה זה אומר אם הלכתי לעולמי לפני בעלי? והאם אני יכולה בכלל לכתוב צוואה שתבטל את הצוואה של בעלי?

     17 בפברואר 2013
     • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 17 בפברואר 2013

      צוואה לבנות בלבד

      1. אם תמותי לפני בעלך,ואם בשעת פטירתך תהיה צוואה תקינה לטובת בנותייך, רק בנותייך תירשנה את כל רכושך ואת כל זכויותייך. מומלץ לכן שתעשי צוואה כבר כעת לטובת הבנות. כן מומלץ שתנקטי פעולות נוספות לטובתך בקשר לרכוש שלכם למשל רישום השקעות שלך בדירה "שלו".
      2. אדם אחד אינו יכול לבטל או לשנות מצוואתו של אדם אחר. צוואה היא פעולה משפטית אישית ורק מי שעשה את הצוואה יכול לשנותה או לבטלה.לפיכך אינך יכולה לבטל את צוואת בעלך. אם יימצאו בה פגמים, תוכלי אולי להתנגד לה.

      17 בפברואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?