סבתא חורגת - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ניקי

  נשלח ע"יניקי 20:34, 21 בפברואר 2013

  סבא שלי הוריש בצוואתו את רכושו לאח של אימי, בתקופה זו הוא היה צלול וחד כתער. לאחר ניתוח מעקפים שממנו לא התאושש הוא כעת נותר מבולבל ומחובר למכונת חמצן 24 שעות. אשתו (סבתי החורגת) גילתה את הצוואה וכעת היא מאיימת עליו שישנה את הצוואה חזרה אם לא היא עוזבת אותו, סיעודי, להוסטל. למזלנו אף רופא לא הסכים לחתום לה שהוא כשיר לנסח צוואה חדשה. היא מאיימת עליו ועלינו שהיא תזרוק אותו לרחוב ולא תטפל בו יותר אם דודי לא יחתום לה שהוא מוותר על הרכוש. כעת היא עוברת בין מלא רופאים ע"מ שמישהו יאשר לה שהוא כשיר, היא לפתע מטפלת בו בכפפות של משי בתקווה שיהיה כשיר לחתום מחדש האם זה חוקי? איך נוכל להוכיח שהיא מאיימת עליו והוא נתון למרותה? בנוסף, מכיוון שהיא מיופת כח בחשבונו (בעודו בחיים) היא דואגת בשנה האחרונה למשוך מזומנים מחשבונו ע"מ שלא יהיה לו מה להוריש..... מה לעשות?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:50, 22 בפברואר 2013

  ראשית - כהגנה מפני שינוי פתאומי בצוואה, מומלץ לשמור כל חוותדעת רפואית וכל תעוד רפואי למצב הנוכחי של סבא. כמו כן, אפשר לקבל חוות דעת (מן הרופא המטפל ואם לא - מפסיכיאטר שיגיע באופן פרטי לסבא ויבדוק אותו)שתקבע האם סבא כשיר לעשות צוואה.
  שנית - כל אדם כשיר לעשות כרצונו ברכושו, אלא אם נקבע שהוא פסול דין. חוות דעת רפואית לגבי מצבו של סבא כבלתי כשר לטפל בענייניו יכולה לשמש בסיס לבקשה בבית משפט לענייני משפחה להכריז עליו כפסול דין ולמנות לו אפוטרופוס. הנטיה הבסיסית של בית משפט היא למנות קרוב משפחה בדרגה ראשונה. במקרה כזה, ילדי הסב צריכים להתנגד בבית המשפט למינוי הסבתא החורגת על בסיס כל המתואר בשאלה. ייתכן שבמקרה כזה בית משפט ימנה כאפוטרווס מישהו שאיננו מן המשפחה וכך יוגן רכושו של הסב. אבל הכל מתחיל בחוות דעת רפואית מפסיכיאטר או גריאטר לגבי יכלתושל הסב לנהל את ענייניו.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.