• 21 בפברואר 2013

  סבתא חורגת

  סבא שלי הוריש בצוואתו את רכושו לאח של אימי, בתקופה זו הוא היה צלול וחד כתער. לאחר ניתוח מעקפים שממנו לא התאושש הוא כעת נותר מבולבל ומחובר למכונת חמצן 24 שעות. אשתו (סבתי החורגת) גילתה את הצוואה וכעת היא מאיימת עליו שישנה את הצוואה חזרה אם לא היא עוזבת אותו, סיעודי, להוסטל. למזלנו אף רופא לא הסכים לחתום לה שהוא כשיר לנסח צוואה חדשה.
  היא מאיימת עליו ועלינו שהיא תזרוק אותו לרחוב ולא תטפל בו יותר אם דודי לא יחתום לה שהוא מוותר על הרכוש. כעת היא עוברת בין מלא רופאים ע"מ שמישהו יאשר לה שהוא כשיר, היא לפתע מטפלת בו בכפפות של משי בתקווה שיהיה כשיר לחתום מחדש האם זה חוקי? איך נוכל להוכיח שהיא מאיימת עליו והוא נתון למרותה? בנוסף, מכיוון שהיא מיופת כח בחשבונו (בעודו בחיים) היא דואגת בשנה האחרונה למשוך מזומנים מחשבונו ע"מ שלא יהיה לו מה להוריש..... מה לעשות?

  21 בפברואר 2013
 • מנהל הפורום רונן גדות, עו"ד 22 בפברואר 2013

  הגנה מפני לחץ משפחתי להוריש והגנת רכוש

  ראשית - כהגנה מפני שינוי פתאומי בצוואה, מומלץ לשמור כל חוותדעת רפואית וכל תעוד רפואי למצב הנוכחי של סבא. כמו כן, אפשר לקבל חוות דעת (מן הרופא המטפל ואם לא - מפסיכיאטר שיגיע באופן פרטי לסבא ויבדוק אותו)שתקבע האם סבא כשיר לעשות צוואה.
  שנית - כל אדם כשיר לעשות כרצונו ברכושו, אלא אם נקבע שהוא פסול דין. חוות דעת רפואית לגבי מצבו של סבא כבלתי כשר לטפל בענייניו יכולה לשמש בסיס לבקשה בבית משפט לענייני משפחה להכריז עליו כפסול דין ולמנות לו אפוטרופוס. הנטיה הבסיסית של בית משפט היא למנות קרוב משפחה בדרגה ראשונה. במקרה כזה, ילדי הסב צריכים להתנגד בבית המשפט למינוי הסבתא החורגת על בסיס כל המתואר בשאלה. ייתכן שבמקרה כזה בית משפט ימנה כאפוטרווס מישהו שאיננו מן המשפחה וכך יוגן רכושו של הסב. אבל הכל מתחיל בחוות דעת רפואית מפסיכיאטר או גריאטר לגבי יכלתושל הסב לנהל את ענייניו.

  22 בפברואר 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?