צו ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • צבי

  נשלח ע"יצבי 23:11, 6 במרץ 2013

  שלום רב, אמי נפטרה לפני כשנה וחודשיים ואבי נפטר לפני כחודשיים. הבית רשום בטאבו על שם שני הורי ז"ל ומלבד זאת אין להם שום כסף, רכוש ונכסים נוספים. על הבית אין שום חובות או עיקולים וזאת עד כמה שידוע לנו. בעבר גרתי בבית הורי לסירוגין וכיום אני גר בבית באופן זמני. יש לי שני אחים נוספים והגענו להסכם שאני אשלם להם סכום כסף מסוים עבור העברת בעלות על הבית בטבו על שמי (יש לציין שאני רווק ללא ילדים ובבוא היום הירושה על הבית תגיע לאחיינים שלי). שאלותי הם: 1. האם לעשות צו ירושה דרך הרבנות או דרך רשם הירושות ומה ההבדל. 2. האם נצטרך לשלם תשלום כפול עבור צו הירושה בשני המקרים שהוא עבור שני הורי ז"ל ? - כשאמי נפטרה לא עשינו צו ירושה. 3. האם כדאי שהצו ירושה יהיה רק על שמי כלומר שאחי יחתמו על הסתלקות מהירושה וזאת מבחינת שיקולי מיסוי בהמשך כשארצה לרשום את הבית בטבו על שמי (כמובן זה יהיה עם ייעוץ של עורך דין). 4.האם כדאי שהצו ירושה יהיה על שם שלושת האחים והדירה תירשם על שמי בשלב הבא בטבו. 5. את תשלום הארנונה לעיריה לכל השנה שילמנו ימים אחדים לאחר מות אבי וזה לפני שנחסם חשבונו להוראות קבע - האם צפוי לנו בעיות כלשהן עם העיריה שיבקשו תשלום מלא של הארנונה. האם ניתן לבקש פטור לחצי שנה. יש לציין שאבי היה זכאי להנחה של 90% בגלל היותו פנסיונר ובעל אמצעים מועטים. בתודה צבי

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות עו"ד,מנהל הפורום

  13:22, 7 במרץ 2013

  1. מבחינת תוקף משפטי אין הבדל. גם העלות דומה. ברבנות על כל המשפחה להתייצב עם עוד 2 עדים ויש טקס בענין זה. אצל הרשם הכל נעשה בהתכתבות.
  2. יש להוציא 2 צווי ירושה ולגבי כל אחד מהם יש לשלם את מלוא האגרה.
  3. כן – מבחינת מסים ועלויות עדיף שאחיך יסתלקו לטובתך בשתי הירושות.
  4. הפרשי ארנונה העיריה תגבה לכשתגיע הידיעה על פטירת המנח אליה למשל כשתרצו למכור את הדירה או להשכירה לצד שלישי.
  5. פטור מארנונה – אם הדירה ריקה לחלוטין. יש לתאם זאת עם מחלקת הגביה של העיריה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.