ויתור על עיזבון - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • עומר (בת)

  נשלח ע"יעומר (בת) 04:27, 29 במרץ 2013

  לדאבוננו, חמותי נפטרה בצוואה שחמי הקריא לנו (שהיה כתוב בכתב ידה) היא הורישה לו בלבד את כל רכושה שהיו בו מספר נכסים (ולא לאף אחד מהילדים) לאחר מספר חודשים הוא ביקש מילדיו שיחתמו על ויתור עיזבון מכיוון שכל פעם שהוא נדרש להשתמש בנכסי העיזבון הוא נדרש להציג את הצוואה ואין ברצונו שיראו את רשימת הנכסים המופיעים בצוואה הוא הסביר שזה למעשה הליך עוקף צוואה שימנע ממנו להציג את הצוואה ואת רשימת הנכסים מדוע הוא נדרש להציג כל פעם את הצוואה? (האם זה נכון בכלל??!) האם יכול להיות שהצוואה לא תקפה? חמותי נפטרה לאחר מחלה קשה כאשר הצוואה נכתבה בנוכחות חמי בלבד בשלבים הראשונים של המחלה (חמי אדם קשה והשפיע מאוד על חמותי) היחסים במשפחה טובים והאחים היו עם אימם במהלך המחלה (וכמובן גם קודם) בקשר רציף ומצויין בעלי כמובן מסכים לכך, אך אני חושבת שמשהו כאן לא תקין אנא הסר את החשש תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:37, 2 באפריל 2013

  א. צוואה שטרם קוימה אינה מסמך שניתן מכוחו לדרוש זכויות או לבצע פעולות ברכוש.
  ב. צו קיום ניתן לצוואה בשלמות. לפיכך חותנך יצטרך להציג את הצוואה בשלמותה בכל עת שירצה לפעול מכחה. צו קיום הוא מסמך ציבורי ואין עליו חסיון.
  ג. אם החותן דורש מהבנים שיחתמו על "ויתור על העזבון" כלשונך לדעתי פרוש הדבר שטרם פנה לקבל צו קיום ולפיכך עדין אינו יכול להעביר זכויות. אפילו יחתמו הבנים על ויתור, אין זה מספיק על מנת שהוא יוכל להמנע מהצגת צו קיום רשמי בבנק או בלשכת רישום מקרקעין או בכל מקום אחר בו רשום נכס של המנוחה.
  ד. אם הצוואה נחתמה בנוכחותו בלבד והצוואה כולה לטובתו, לפי חוק היא בטלה וחמיך אינו זכאי לרשת דבר. מצב זה (אם תאורך נכון ומדויק) הוא מצב מובהק של השפעה בלתי הוגנת של מוטב לצוואה על עושה צוואה. זה מצב שגורר בטלות אוטומטית של כל הוראה בצוואה לטובת המשפיע, כלומר לטובת חמיך!

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.