זכות ידועה בציבור מול צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רוני

  נשלח ע"ירוני 11:17, 1 במאי 2013

  אמי נפתרה לפני מספר שנים, אבי כתב צוואה שמחלקת את רכושו בין ילדיו שווה בשווה לאחר מותו. לימים הכיר אבי אישה וחי איתה תחת גג אחד. אין בינהם הסכם ממון! האם למרות הצוואה יעמדו לזכות האישה דיני ידועה בציבור והיא תיהיה זכאית לחלק מהירושה? אם התשובה חיובית,האם הוספת סעיף בצוואה שמבהיר שהאישה לא זכאית לרשת כלום מבטל את זכותה? האישה היא טיפוס כוחני ואבי לא יעז להעלות את נושא הסכם הממון פן הקשר ינותק. תודה רבה!

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:15, 1 במאי 2013

  חוק יחסי ממון, הסכם ממון ו"דיני ידועה בציבור" מגדירים את הקף רכושו של אדם (מה שייך לו ומה אינו שייך לו). צוואה או חוק הירושה קבועים איך יחולק רכושות של אדם לאחר מותו.
  לפיכך יש להבחין בין שני הדברים: לענין הירושה - מומלץ שאביך יעשה צוואה עדכנית ובה יוריש הכל לילדיו. בהעדר הסכם כלשהו עם הידועה בציבור, זכויותיה של ידועה בציבור מוגבלות לרכוש או לכסף שאביך צבר בתקופת חייהם המשותפת בלבד מעבודתו או הכנסות מרכושו הקיים (למשל הכנסה מדמי שכירות). בהצלחה

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.