שינוי צוואה לטובת אישה חדשה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • יערה

  נשלח ע"ייערה 14:02, 20 ביוני 2013

  לפני כ7 שנים הורי התגרשו בגיל מאוחר (לאחר כ30 שנות נישואים). לפני כ6 שנים אבי הכיר עובדת זרה הצעירה ממנו בכ20 שנה. הם התאהבו ונישאו ע"מ שתוכל להמשיך לשהות בישראל. לפני זמן מה אבי פנה אלי ויידע אותי כי ברצונו לשנות את צוואתו כך שאשתו החדשה תקבל לאחר מותו סכום כסף חודשי (קצבה חודשית) עד יום מותה (בניגוד לצוואה קודמת בה הוריש לה סכום קבוע ונאה). הקצבה החודשית המיועדת היא כמשכורת ממוצעת במשק לערך. כיום אשתו של אבי עובדת אך שולחת את כספה לבני משפחתה בחו"ל. אבי מממן את מחייתה והיא מתגוררת בדירתו המרווחת. כמו כן אבי מעוניין להוסיף בצוואתו סעיף כי אשתו החדשה תוכל להמשיך להתגורר בדירתו עד יום מותה או שלאחר מותו נרכוש עבורה דירה קטנה יותר בה תמשיך להתגורר עד יום מותה. מיותר לציין שאחי ואני לא מאושרים מהתפנית בעלילה (עד היום לא הבענו התנגדות לקשר וקיבלנו אותה אל המשפחה). אנו חוששים כי נאלץ למכור את כל נכסיו של אבי ע"מ לממן את אותה קצבה חודשית (מאחר והיא צעירה מאוד), בנוסף גם לא בטוח כי צפוייה לנו הכנסה כלשהו מדירתו (בהמשך למה שכתבתי קודם). כמו כן אני חוששת כי מערך השיקולים של אבי יתערער והוא עלול להמשיך לשנות את צוואתו לטובתה ללא ידיעתינו, במידה ונתנגד. כיום אני ואבי ביחסים פתוחים,כנים ומצויינים. אשמח ואודה לעצתך.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:24, 20 ביוני 2013

  אין לי בשורות טובות עבורך יערה. כל עוד אביך צלול בדעתו ושולט בענייניו, יכול הוא לעשות ברכושו כרצונו. אם תוכלי להוכיח, כי בעת עשיית צוואה זאת הפעילה עליו אותה אשה "השפעה בלתי הוגנת" ייתכן וצוואתו תפסל, אך אין זה ענין פשוט. סביר וטבעי שאביך ירצה לתת לאשה הצעירה שמספקת לו מה שאת ואחיך אינכם יכולים לספק לו.
  עצה טובה תהיה לדבר אתו, להציג בפניו את העבודות הכלכליות ולבקש ממנ לשקול מחדש. כמו כן השתדלי לאסוף מידע על מצבו הרפואי וכן בררי אתו עד כמה הוא מודאג מכך שהגברת החדשה תעזוב אותו.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.