אישור רפואי לצלילות דעה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 20:30, 16 ביולי 2013

  אמא של אשתי, הפכה לסיעודי, בעיקר עקב בעיות גפיים. הראש צלול. נמצאת כרגע בבית אבות. היא מעוניינת לכתוב צוואה. איזה אישור רפואי, צריך להוכחת צלילות דעה? רק רופא גריאטרי או פסיכיאטר של בית אבות? רופא גריאטרי או פסיכיאטר חיצוני? רופא משפחה? מישהו אחר? האם הבדיקה, צריכה להיות במעמד החתימה על הצוואה?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:25, 17 ביולי 2013

  אם הצוואה שנערכת היא צוואה נוטריונית צריך לפי חוק הנוטריונים להביא לנוטריון מאמת החתימה ע הצוואה אישור של רופא (לכאורה כל רופא) שתקפו נכון ליום עריכת הצוואה וחתימתה.
  אם אין זאת צוואה נוטריונית אין חובה לפי חוק של הצגת תעודת רופא. אפשר להוכיח צלילות הדעת גם מפי עדים הדיוטות, למשל עדי הצוואה, אם שוחחו עם המצווה סבעת חתימת הצוואה או סמוך לפני כן או אחרי כן והמצווה היה צלול ובהיר. מדקדקים ישיגו אישור של רופא פסיכיאטר או גריאטר שיש להם מומחיו בתחום צלילות הדעת או בהתנהגות של אנשים זקנים ויש להם הידע כיצד לאבחן צלילות דעת. בכל מקרה עדיף שבדיקת הרופא תהיה סמוכה ככל האפשר למועד חתימת הצוואה. .

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.