כספי ביטוח מנהלים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 09:23, 29 ביולי 2013

  שלום, ברשותי ביטוח מנהלים ובו יש כספי פיצויים וכספי תגמולים וגם נספח הוני (סוג של חסכון בלבד, שאינו מהווה מרכיב בקיצבה והיה נהוג לפני יותר מעשר שנים). מאחר ואני שוקל כתיבת צוואה , הייתי רוצה לדעת, האם אני יכול להוריש כספים אלה רק לילדיי? או שאת החלק שנקרא "קופת הפיצויים" בתוך הפוליסה היא עוברת לאשתי באופן אוטמטי וזה לא בר הורשה? מישהו אמר לי שאני יכול להוריש רק את "קופת התגמולים" בפוליסה? הכל בהנחה שעוד התחלתי לקבל קיצבה מהפוליסה ואני ממשיך להפריש לשם כסף.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:47, 29 ביולי 2013

  לפי חוק הירושה כספים מעין אלה אינם חלק מעזבונך. פנה אל חוזה הביטוח שלך ואל החברה המנהלת את ביטוח המנהלים ובדוק שם מהן הזכויות של בת הזוג והאם יקבלו הוראות להעברת כספים אלה בדרך של צוואה ואם כן - באילו תנאים.

  תגובה
 • 12:05, 30 ביולי 2013

  בסעיף 5 לחוק פיצויי פיטורין כתוב שכל הפיצויים של עובד שנפטר הולכים בעקרון לבת זוגו (אם היא בחיים, אחרת זה ליורשים), אבל בסעיף 147 בחוק הירושה, כתוב שכספי הקופה (ביטוח מנהלים לדוגמא), אינם חלק מהעזבון, זולת אם הותנה שהם מגיעים לעזבון" אז א. לא ברור איפה צריכה להיות כתובה ההתניה הזו? ב. לא ברור איזה חוק גובר . חוק פיצויי פיטורי על חוק הירושה או ההיפך?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  13:29, 30 ביולי 2013

  הסעיפים אינם סותרים זה את זה. ההתניה צריכה להיות כתובה אצל מי שמנהל את הכספים. אני שב ומפנה אותך למה שכתבתי.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.