צו קיום ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • שירה

  נשלח ע"ישירה 14:19, 8 בספטמבר 2013

  שלום רב, מנוחה שלא הותירה ילדים או בעל. רק אם (אב נפטר) ואחים. עפ"י חוק הירושה, האם זכאית ל-50% והאחים ל-50% הנותרים, כעת האחים רוצים להסתלק לטובת האם. מה קורה כשאחד האחים נפטר לפני המנוחה (אחרי האב), האם יש לרשום את האח הנפטר בבקשה לצו קיום ירושה? האם יש לקחת אותו בחשבון בחלוקת ה-50% הנותרים? כיצד יכול להסתלק? האם ילדיו נכנסים בנעליו? באילו אחוזים? מה עם בן זוגו? תודה מראש וחג שמח

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:23, 8 בספטמבר 2013

  יורש שנפטר אינו יכול להסתלק. אבל - אם יש ליורש שנפטר יורשים משל עצמו, חלקו בירושה אינו אובד, אלא עובר לילדיו. כלומר הנכדים באים במקום הבן שנפטר והם יורשים את הסבתא יחד עם הדודים שלהם, בני המנוחה. בן-זוג או בת-זוג של יורש אינו נכנס בנעליו של היורש. אם הנכדים בגירים, הם יכולים להסתלק מירושתם הסבתא. אם הם קטינים, אינם יכולים להסתלק, אלא באמצעות האפוטרופוס שלהם ובאישור של בית משפט.

  תגובה
 • 10:09, 10 בספטמבר 2013

  תודה רבה על תשובתך.
  במקרה זה הסבתא לא נפטרה , מדובר באחות שנפטרה , כששאר האחים מסתלקים לטובת אמה של הנפטרת. אחת האחיות היורשות נפטרה קודם, ילדיה הבגירים נכנסים בנעליה לצורך ההסתלקות לטובת הסבתא. אני מניחה שתשובתך לא תשתנה.
  חג שמח

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:22, 10 בספטמבר 2013

  האחים של המנוחה אינם יכולים להסתלק לטובת אמה של המנוחה. הם יכולים להסתלק באופן כללי. גם הנכדים אינם יכולים להסתלק לטובת הסבתא. אם כל האחים והנכדים יסתלקו מהירושה (הסתלקות כללית של כל אחד מהם בנפרד), תזכה הסתה, אמה של המנוחה. אם אחד מהם לא יסתלק, הוא יירש יחד עם הסבתה וחלקו בירושדה יגדל על חשבון כל אלה שיסתלקו.

  תגובה
 • 09:36, 11 בספטמבר 2013

  תודה.
  אם כך, שאלה טכנית: בחלק ג' של טופס הבקשה לקיום ירושה , "שינויים לאחר פטירת המוריש" אני כותבת שהאחיות והנכדות מסתלקות, יש צורך לרשום לטובת מי, אז ארשום : הסתלקות כללית? לא אמלא חלק זה? והם צריכים לחתום על טופס הסתלקות כללית?
  בחלק ד' "היורשים וחלקיהם בעיזבון" אני רושמת סבתא 100%? לאור ההסתלקות הכללית.
  שאלה נוספת: האחות שנפטרה קודם, ילדיה נכנסים בנעליה, חלקה מתחלק באופן שווה בין מספר ילדיה?
  חג שמח

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:46, 11 בספטמבר 2013

  הסתלקות איננה נעשית בטופס, אלא בתצהיר כדין שמוגש יחד עם הבקשה לצו ירושה. בטופס מפרטים מי הסתלק ואיזו הסתלקות.

  אם כל שאר היורשים הסתלקו, אכן הסבתא היא יורשת "בשלמות"

  ילדים יורשים בחלקים שווים זה לזה. גודל חלקיהם נגזר מחלקה של אמם הנפטרת וכן מההסתלקות של היורשים האחרים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.