לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
שירה

צו קיום ירושה

שלום רב, מנוחה שלא הותירה ילדים או בעל. רק אם (אב נפטר) ואחים. עפ"י חוק הירושה, האם זכאית ל-50% והאחים ל-50% הנותרים, כעת האחים רוצים להסתלק לטובת האם. מה קורה כשאחד האחים נפטר לפני המנוחה (אחרי האב), האם יש לרשום את האח הנפטר בבקשה לצו קיום ירושה? האם יש לקחת אותו בחשבון בחלוקת ה-50% הנותרים? כיצד יכול להסתלק? האם ילדיו נכנסים בנעליו? באילו אחוזים? מה עם בן זוגו? תודה מראש וחג שמח

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

יורש שנפטר אינו יכול להסתלק. אבל - אם יש ליורש שנפטר יורשים משל עצמו, חלקו בירושה אינו אובד, אלא עובר לילדיו. כלומר הנכדים באים במקום הבן שנפטר והם יורשים את הסבתא יחד עם הדודים שלהם, בני המנוחה. בן-זוג או בת-זוג של יורש אינו נכנס בנעליו של היורש. אם הנכדים בגירים, הם יכולים להסתלק מירושתם הסבתא. אם הם קטינים, אינם יכולים להסתלק, אלא באמצעות האפוטרופוס שלהם ובאישור של בית משפט.

שירה

תודה רבה על תשובתך. במקרה זה הסבתא לא נפטרה , מדובר באחות שנפטרה , כששאר האחים מסתלקים לטובת אמה של הנפטרת. אחת האחיות היורשות נפטרה קודם, ילדיה הבגירים נכנסים בנעליה לצורך ההסתלקות לטובת הסבתא. אני מניחה שתשובתך לא תשתנה. חג שמח

האחים של המנוחה אינם יכולים להסתלק לטובת אמה של המנוחה. הם יכולים להסתלק באופן כללי. גם הנכדים אינם יכולים להסתלק לטובת הסבתא. אם כל האחים והנכדים יסתלקו מהירושה (הסתלקות כללית של כל אחד מהם בנפרד), תזכה הסתה, אמה של המנוחה. אם אחד מהם לא יסתלק, הוא יירש יחד עם הסבתה וחלקו בירושדה יגדל על חשבון כל אלה שיסתלקו.

שירה

תודה. אם כך, שאלה טכנית: בחלק ג' של טופס הבקשה לקיום ירושה , "שינויים לאחר פטירת המוריש" אני כותבת שהאחיות והנכדות מסתלקות, יש צורך לרשום לטובת מי, אז ארשום : הסתלקות כללית? לא אמלא חלק זה? והם צריכים לחתום על טופס הסתלקות כללית? בחלק ד' "היורשים וחלקיהם בעיזבון" אני רושמת סבתא 100%? לאור ההסתלקות הכללית. שאלה נוספת: האחות שנפטרה קודם, ילדיה נכנסים בנעליה, חלקה מתחלק באופן שווה בין מספר ילדיה? חג שמח

הסתלקות איננה נעשית בטופס, אלא בתצהיר כדין שמוגש יחד עם הבקשה לצו ירושה. בטופס מפרטים מי הסתלק ואיזו הסתלקות. אם כל שאר היורשים הסתלקו, אכן הסבתא היא יורשת "בשלמות" ילדים יורשים בחלקים שווים זה לזה. גודל חלקיהם נגזר מחלקה של אמם הנפטרת וכן מההסתלקות של היורשים האחרים.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות