שאלות שלא מצאתי עליהן מענה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • עוזי

  נשלח ע"יעוזי 23:58, 30 בספטמבר 2013

  שלום רב לעו"ד גדות, אודה לך מאוד אם תספק מענה לשאלותיי: 1. האם מקובל וראוי לצרף לצוואה שאדם כותב גם חוות-דעת פסיכיאטרית המצביעה על מצבו על מנת להסיר כל ספק בדבר כשירותו וצלילותו של המצווה? 2. מי קובע בפני איזה רשות יאמר המצווה את צוואתו (למשל בפני הרשם עצמו או בפני שופט או נוטריון?) 3. בצו קיום צוואה או צו ירושה - אם אדם רוצה למלא את הטופס בעצמו, ומגיע לחלק של התצהיר, מה יעשה בתצהיר? הרי צריך שהתצהיר בסוף יהיה חתום ע"י עו"ד. האם יש אפשרות להגיע למשרד רשם הירושה ושם יש מישהו שגם בהסמכתו עו"ד, כך שיזהה את האדם המבקש ויחתום על התצהיר כעו"ד? 4. האם נכון שצוואה בפני רשות נחשבת כחזקה ביותר, יחסית, מבחינת תוקף משפטי והיכולת להתנגד/לתקוף אותה, היות ונעשית מול שופט שמאשר עצם קיומה נכונתה ופרטי המצווה בחתימתו (שופט!!). רוב תודות.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:38, 1 באוקטובר 2013

  . אפשר לצרף, אך אין זה מקובל, כי אין זה חלק מצוואה.
  2. בצוואה בפני רשות המצווה עצמו יבחר אם לגשת לבית משפט, לפתוח תיק, לחכות בתור ולהופיע בפני שופט (שאינו נותן יעוץ משפטי, אלא רק בוחן האם הצוואה עומדת בדרישות הצורניות של החוק) או להפגש עם נוטריון, שגם יכול לתת יעוץ משפטי.
  3. אפשר לחתום על הטופס בפני עו"ד, יש שרות אימות חתימות בבתי משפט ואפשר לברר במשרד הרשם לענייני ירושה מהו הנוהל הנוהג אצלם.
  4. עשיית צוואה בפני רשות אינה כוללת אישור על "נכונות" של צוואה. יש אישור לחתימתו של המצווה ובהבט הזה של עשיית צוואה אכן יש משקל רב יתר לאימות החתימה בפני שופט או נוטריון.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.