צוואה משותפת הדדית - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • משה

  נשלח ע"ימשה 12:57, 13 באוקטובר 2013

  שלום רב. צוואה משותפת נרשמה לפני 2005 ע"י שני בני זוג. אחד מבני הזוג ניפטר. לאף אחד מהיורשים כולל בת הזוג שנותרה בחיים אין עניין לפתוח כיום את הצוואה משיקולים משפחתיים , אלא לאחר 120 של בן הזוג שנותר. האם יש חובה חוקית למסור את הצוואה לרשם לעיניני ירושה לאחר שאחד מבני הזוג נפטר :( סעיף 75 לחוק הירושה ) . מה קורה אם לא פותחים במידה והיה צריך? האם ההוראות בצוואה נהפכות ללא תקפות? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:37, 13 באוקטובר 2013

  אכן יש חובה בחוק למסור צוואה של מנוח, מייד לכשנודע למחזיק הצוואה על הפטירה. אולם - אי מסירת הצוואה לרשם לענייני ירושה אינה משפיעה על תוקף הצוואה או על הזכות לרשת. אין "התיישנות" של צוואה. אין "התיישנות" של הוראות מסויימות בצוואה. ייתכן מצב בו בגלל חלוף זמן יורשים של מנוח עלולים לאבד זכויות שמגיעות להם כיורשים, אם חלף זמן ארוך מדי בין הפטירה לבין תביעת הזכות. למשל כספים שהגיעו למנוח עקב נזק גוף. המנוח לא תבע במועד. יורשיו המתינו עם קיום הצוואה וחלפו שנים. יורש לא יוכל להעזר בטענה שאמנם היתה צוואה אך לא התחשק לו לבקש את קיום הצוואה ולכן לא תבע זכויות שהגיעו לו במועד. תביעה מאוחרת כזאת עלולה להכשל בשל התיישנות או שיהוי.
  לכל העניינים האלה אין הבדל בין צוואה של יחיד לצוואה הדדית

  עו"ד רונן גדות
  משרד: רחוב שינקין 45 גבעתיים
  מען לדואר: ת"ד 1044 גבעתיים 5311001
  טלפון: 03-7315818

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.