צוואה של אבא - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אשר

  נשלח ע"יאשר 18:38, 5 בדצמבר 2013

  שלום רב, אנו 4 אחים. אימנו נפטרה לפני 17 שנים.. אבינו (שייבדל לחיים ארוכים) בקשר עם אישה אחרת כבר מעל עשור. כלומר,היא הידועה בציבור שלו. כשאימנו הייתה עדיין בחיים היא ואבי עשו צוואה בה הם כתבו כי הם מותירים לנו,ארבעת ילדיהם, את הבית וכל ילד יקבל רבע מהערך של המכירה. אנו חוששים שאבי בשעת משבר או לחץ מכיוון בת הזוג הנוכחית יעשה שינוי בצוואה הזו. אנו חושבים לעשות צוואה חדשה עם אבינו בה יהיה כתוב במפורש כי הבית יתחלק בין 4 הילדים לכשימכר , ושאין אפשרות להעביר אותו לאישה אחרת לעולם , גם אם היא ידועה בציבור. האם חוקי ? האם ניתן לעשות צוואה חדשה ולכתוב באופן בלתי חוזר כי כדי לשנות את הצוואה המעודכנת יש צורך שיהיו נוכחים ארבעת הילדים ויחתמו על שינוי ושאבי לבדו לא יוכל לבצע שום שינוי ? אודה לתגובתכם ולרעיונות נוספים לפתרון העניין. תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:36, 6 בדצמבר 2013

  התשובה היא לא ולא!!
  בצוואה אין אדם יכול להטיל על עצמו מגבלות לגבי השימוש ברכושו בעודו בחיים.

  צוואה ניתן לשנות בכל עת כך שין משמעות להתחיבויות בלתי חוזרות.

  צוואה שנערכת בהשתתפות היורשים לוקה בפגם מהותי. כל הוראת צוואה לטובת אותם יורשים תתבטל.

  הפתרון שלכם הוא כעת בחיים בעשיית מסמך מתאים, אלא שהפורום אינו המקום המתאים לעשיה כאמור. יש צורך בפרטים נוספים והצעת פתרון אינה יכולה לבוא ללא התייעצות אישית עם האב ואתכם. אם הענין חשוב לכם, פנו יחד לקבלת יעוץ משפטי מתאים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.