יורשים של הנפטר - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • נלי

  נשלח ע"ינלי 20:10, 26 בינואר 2014

  שלום. חמי נפטר לאחרונה. היה לו חשבון משותף עם אשתו. יש להם 3 ילדים בגילאי 30 פלוס. לא היתה צוואה. השאלה מי זכאי לאיזה אחוז מהסכום בבנק? חצי לאשה וחצי מחולק בין הילדים? האם יש הגבלה על אשתו של הנפטר מבחינת ניהול הכספים במשך חצי שנה ראשונה לאחר פטירתו ? תודה מראש נלי

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:23, 29 בינואר 2014

  בנהחה שהחשבון משותף לא רק בשם אלא גם בפועל, הרי שחמיך וחמותך הם בעלים במשותף ושותפים בכסף. משמע מחצית הכסף בחשבון שייכת לחמותך. בהעדר צוואה המחצית השניה תתחלק בין חמותך (חצי) ל - 3 הבנים (ששית לכל אחד מהם). סך הכל 9/12 [שהם 3/4] מהכסף בחשבון נכון ליום הפטירה יהיו לחמותך ו - 1/12 יהיה לכל אחד מן הבנים.
  אם יש סעיף "אריכות ימים" בחשבון, חמתוך תוכל (ככל שזה נוגע לבנק) לנהל את החשבון רצונה. זכותה לנהל את החשבון כרצונה אינה נוגעת לזכויות בכסף. כלמר היא תוכל למשל למשוך את הכל, אבל תהיה חייבת לשלם לכל בן 1/12 מהכסף כפי שהיה בעת פטירת המנוח.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.