תרמית של אפוטרופוס - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • רחל צברי

  נשלח ע"ירחל צברי 15:40, 5 בפברואר 2014

  שלום! לפני שנים רבות, אבא של חמי הוריש לו בצוואה חלקת אדמה . לו ולעוד 2 אחים בנוף לחמי ). המוריש נפטר ונשארה האמא. עברו השנים ואחד האחים "תימרן " את השניים שחתמו על מסמך של העברת כל מה שקיבלו מהאבא לאמא והאמא תקבע מה לעשות עם האדמה. לאחר מכן הוא קבע עליה אפוטרופוסות ונכון להיום הוא "דאג" לסדר את עצמו בכך שהוא אחראי על כל הרכוש שלה. נכון להיום האמא היא בעלת הזכויות על הקרקע כלומר , האח ההוא "גנב" מהאחים את הקרקעות שלהם ובינהם חמי . אנו מרגישים חסרי אונים ולא יודעים מה לעשות. אנו מרגישים מרומים וכעוסים. מה ניתן לעשות במצב שכזה????

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  16:23, 5 בפברואר 2014

  שאלתך אינה מתחום ירושה אלא מתחום של דיני אפוטרופסות. אדם אינו "קובע" אפוטרופסות על אדם אחר. בית משפט למשפחה (ובעבר בית משפט מחוזי) הוא המוסמך למנות אפוטרופוס לאחר.
  האפוטרופוס אינו הופךלבעל הרכוש לפיכך הוא לא "גנב" רכוש מן האחים האחרים. מינוי כאפוטרופוס אינו מקנה זכות קדימה בירושה. אפוטרופוס חייב לנהל את הרכוש לטובת החסוי. אם סבורים האחים האחרים כי האפוטרופוס שמונה אינו פועל כראוי או אינו פועל לטובת החסויה, או יוצר לעצמו טובות הנאה שלא כדין, מוזמן כל אחד מהם לפנות לבית המשפט למשפחה שייתן לאפוטרופוס הוראות כיצד לפעול. במקרים קשים רפשר גם לבקש מבית המשפט להסיר אפוטרופוס מתפקידו ולמנות אחר, או להוסיף אפוטרופוס נוסף. השאלה היא עד כמה "מרומים וכעוסים" חשים האחים והאם הם מוכנים לתרגם את תחושותיהם ולעשות מעשה ולפנות לשם כך לבית המשפט. אם לא - משמע שהכל הוא סתם סכסוך פנימי במשפחה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.