פרשנות צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אורלי

  נשלח ע"יאורלי 10:31, 13 בפברואר 2014

  האם המשפט שנרשם בצוואות: "ערך הדירה נכון ליום הפטירה" הוא משפט שגרתי? אני ואחי נמצאים כרגע לאחר צו קיום צוואה. המשפט הזה רשום בצוואה לדעתי מבלי שאימי הבינה את משמעותו. הבעיה שדירה אחת היא דירה בשלב תמ"א ובחצי שנה מאז שאימי נפטרה התקדם הנושא ורוב הדיירים חתומים על ההסכם כולל אחי שהדירה אמורה לעבור אליו. השמאי שנלקח להערכת הדירות טוען שמכיוון שהחתימה נעשתה לאחר פטירת האם אין לכך משמעות בהערכת שווי הדירה. אני טוענת שהמשפט מיועד לעלית ערך רגילה של דירות ולא עלייה בגין ממוש זכויות והרחבה. במקרה זה הדירה יותר ממוכפלת בשטחה ונוספת לה מרפסת גדולה, חניה, והטבות כספיות. (עליית ערך רגילה בעיני היא לדוגמא: דירה הצמודה לערך הדולר, או עליה רגילה של שווי דירות בין 2%-10% לשנה באזור המרכז) מה הנכון?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:42, 16 בפברואר 2014

  צוואה יש לפרש כפשוטה, אלא אם פרוש זה אינו מתיישב עם המציאות, או עם החוק. "ערך הדירה נכון ליום הפטירה" פשוטו כמשמעו. השאלה היא למעשה שאלה שמאית ולא של פרשנות צוואה: האם ניתן שווי אמיתי של הדירה ביום הפטירה יכול להקבע בהתעלם מהאפשרות (הסבירה נכון ליום הפטירה) שתכנית המתאר תצא אל הפועל ביחס לבנין זה?
  בדרך כלל שווי שוק רגיל של נכס מקרקעין נקבע לא רק לפי מצבו אלא גם בהתחשב באפשרויות ובציפיות. לדעתי יש לכלול את אפשרות הבניה העתידית בשווי הדירה בכפוף לכללי חישוב שמאיים שלוקחים בחשבון שזכויות הבניה אינן בנות מימוש באותו רגע, אלא בעתיד כלשהו. אם אין הסכמה לגבי שיטת קביעת השווי יש לנות לבית המשפט לענייני משפחה שייתן הוראות לגבי דרך קביעת השווי

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.