האם חייב צוואה או שלא? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אלכס

  נשלח ע"יאלכס 10:48, 21 בפברואר 2014

  שלום, אבי נפטר לפני כשנתיים ואימי בת ה 77 מוטרדת בתקופה האחרונה ממספר נושאים. אני בן יחיד והיא דואגת למה יהיה כאשר היא כבר לא תחיה. יש לה חשבון בנק ( שעדיין מופיע בו גם אבי ז"ל )ובו מספר תוכניות חיסכון. כמו כן יש לה בית משלה ( גם כאן הבית רשום על שני ההורים שלי). היא אומרת לי שכאשר היא כבר לא תהיה בחיים, אם לא תהיה צוואה, הבנק יעשה הכל בכדי לא לעביר לי את הכסף ( אני בן יחיד, אז אני הוא היורש הטבעי, לא?) גם כן בנושא הדירה: לפי דבריה ייקח המון זמן, אם בכלל, הבית יעבור לרשותי בגלל הבירוקרטיה ו"רגליים" שישימו. 1- האם חייב/כדי/מומלץ לעשות צוואה עם עו"ד ? 2- האם מה שהיא אומרת זה נכון לגבי הבנק ?- 3- מומלץ לעשות ייפוי כוח על שמי בבנק? מה הוא מקנה ? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:24, 24 בפברואר 2014

  אין חובה משפטית להשתמש בעו"ד לשם עריכת צוואה. לגבי "מומלץ לעשות צוואה": מצד אחד צוואה במקרה כזה היא הליך מיותר, כי ממילא כבן יחיד תירש הכל. עלות ההליך של קיום צוואה ומשכו כמוהם כהליך של צו ירושה.

  לגבי הבנק - לא נכון.

  יכולה אמא לתת לך יפוי כח. אני ממליץ שאמא תצרף אותך כשותף לחשבון עם סעיף "אריכות ימים", כך שגם לאחר פטירתה תוכל להמשיך ולנהל את החשבון במקביל טיפול בירושה.

  כן אני ממליץ שכבר כעת תתחיל בהליך הירושה של אביך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.