בטול צוואה בגין השפעה בלתי הוגנת - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • עדו

  נשלח ע"יעדו 23:04, 2 במרץ 2014

  כשלשה חודשים לפני פטירתה של אימי, היא ביקשה לשנות את צוואתה. היא פנתה לעו"ד שלה, וכשזה הגיע ורשם פרוטוקול, קיבלה אימי מאחותי והנכד טלפונים בה איימו עליה שתזהר וכי ינתקו עימה את הקשר אם תעשה שינוי, כל זאת בנוכחות העורך דין - המוכן להעיד על כך. לאחר מכן התבצרו בביתה במשך 5 ימים ומנעו חתימתה. יש עוד המון פרטים לסיפור העצוב - אך על מנת לקצר אומר שבשורה התחתונה לא חתמה על צוואה חדשה ולבסוף נפטרה לאחר שלשה חודשים. אני מעוניין להביא לביטול הצוואה הנוכחית בשל השפעה בלתי הוגנת. שאלתי, האם זה אפשרי והאם ביטול הצוואה יוביל לחלוקה לפי מצב בו אין צוואה, או לקיום צוואה קודמת, שהינה די דומה לנוכחית מבחינת הזכויות של אחותי? תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:27, 3 במרץ 2014

  אם העובדות הן כמתואר אכן יש כאן עילת התנגדות לצוואה. אולם, השאלה היא האם כשנערכה הצוואה הקודמתת היא נעשתה תחת השפעה בלתי הוגנת?
  כאשר צוואה אינה מקויימת לחלוטין, יש לבדוק האם יש צוואה קודמת. אם כן - היא תקוים, אלא אם אותה עילה קיימת גם לגבי הצוואה הקודמת.

  תגובה
 • 15:17, 3 במרץ 2014

  תודה רבה רונן על התגובה המהירה.
  העובדות לצערי הן אכן כמתואר.
  כאמור, העדות על השפעה בלתי הוגנת, דהיינו האיומים, קראו במעמד שאימי רצתה לשנות הצוואה. זה קרה לפני שלשה חודשים.
  ואולם, הצוואה הקיימת נחתמה לפני כשנה וזאת שלפניה זמן רב יותר אחורה, ושניהם היו לטובת אחותי.
  אני מעוניין לטעון שלפי האיומים הקשים, ההשפעה הבלתי הוגנת שררה תמיד וכך לבקש לבטל צוואות קודמות.
  או האם יש לפעול בצורה אחרת לאור העובדות?
  תודה מראש.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:47, 3 במרץ 2014

  המצב המתואר מאוד בעייתי. מי שטוען להשפעה בלתי הוגנת נושא בנטל משפטי כבד. כל ספק יפעל לטובת קיומה של צוואה. תקיפה של סדרת צוואות אינה ענין ברור ופשוט שאפשר לעמוד עליו במסגרת זאת. השאלה הראשונה היא האם יש עדים טובים ואמינים לאותן השפעות בלתי הוגנות שאתה מתאר ביחס לעשיית כל אחת מן הצוואות הקודמות. אם אין - יש בעיה וגם אם יש אין התוצאה המשפטית ברורה. בכל מקרה זה מחייב יעוץ מפורט שאין הפורום מקום מתאים לו. גם אם יינקט הליך משפטי יש לקחת בחשבון מאבק לא קל עלות לא קטנה ותוצאה שאינה ודאית.

  תגובה
 • 20:07, 3 במרץ 2014

  תודה רבה רונן, מעריך את תשובתך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.