מימון מצבה למנוחה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • מרי

  נשלח ע"ימרי 23:59, 2 במרץ 2014

  שלום רב! אשמח ליעוץ במקרה הנדון. סבתי ז"ל נפטרה החודש ועודה הייתה בחיים, הייתה בחסות האפוטרופוס מטעם עמותה. עם יצירת קשר עימם לשם מימון מצבה עבורה פעמים רבות, אשר בכל שיחה נאמר תירוץ אחר, פניתי לרווחה לאגף הקשישים ולאחר שיחתם מול מנהלת העמותה, נמסר כי מסירת מידע הנוגע ליתרת הכספים על שמה של סבתי, מהווה בעיה, אם כי לסבתי חוב בעבור השכרת דירה מלפני שבע שנים. אציין, כי כאשר נפטר סבי, שהעמותה היוותה האפוטרופוס גם בעבורו, לדברי העמותה, הוקמה לו מצבה מכספו על סך שבע אלף, כאשר למעשה עלות המצבה הנ"ל הנה שלוש אלף. כאשר התקשרתי בזמנו לעמותה לבירור העניין, נמסרה לי גרסה זהה לזו שנמסרה כיום - קיים חוב על השכרת הדירה בה התגוררו השניים וארבע האלף ה"אבודים" מתוך השבע שכביכול הוקצו למצבתו, הוזרמו לכיסוי החוב. אדגיש, כי הדבר אינו יתכן, אם כי סבתי היתה אישה מאוד קפדנית ומחוסרת חובות. המצב הנוכחי כרגע הוא שבעוד כשבוע יעבור חודש מאז פטירתה של סבתי והעובדה שטרם הוקמה לה מצבה, מהווה בזיון מבחינתנו וכאב מר. העמותה כלל לא מעוניינת למסור את יתרת כספה של סבתי ואינה מעוניינת להשתתף בעלות המצבה, אותה אין באפשרותינו לממן מכספנו, אם כי אנו שרויים במצב כלכלי קשה וחובות רבים, כאשר אמי נכה - סיבה בשלה גם לא אפשרו לאמי להוות האפוטרופוס של סבתי כאשר הפכה סיעודית. כמו כן, הועברו מידי חודש מהפנסיה של סבתי כמאתיים שח, סכום אשר הועבר לבית האבות כדמי כיס - סכום אשר לא הועבר גם הוא כמידי חודש ומספר חודשים רצופים, סבתי נמנעה מ"מותרות" זו. למיטב ידיעתי, הפנסיה מועברת כולה בעבור הטיפול בקשיש בבית אבות, למעט 500 שח המועברים לחשבונו של הקשיש, אשר במקרה הנ"ל מנוהל על ידי האפוטרופוס, היא העמותה. מדובר בסכום כספי גבוה מתוך הפנסיה של סבתי בלקיחה בחשבון, כי סבתי שהתה בבית האבות שבע שנים, כאשר במשכם, האפוטרופוס היה העמותה. שמעתי מקרים רבים דומים על עמותה זו, אם כי מדובר לדעתי בנצלנים הגונבים את כספי הקשישים עודם חיים, שלא לדבר על ניצולים בעת פטירתם. לאחר שיחתי האחרונה עם מנהלת העמותה, אשר לא נרתעה כלל למשמע הדבר כי אפנה לעורך דין שידרוש את יתרת כספיה של סבתי, סוכם בשיחה כי מכספים אלה לא ינתן למצבתה כלל, אם כי עודה טוענת כי קיים חוב בעבור דירה בה התגוררו השניים, דבר שאינו יתכן. ניסיתי כמו כן להשיג את בעל הדירה, אך ללא הצלחה, אם כי נפטר וילדיו מכרו דירה זו - שעצם מכירתה, מעלה ספק רב לגבי קיום החוב המדובר. אשמח ואודה מקרב לב על כל יעוץ בדבר, אם כי אנו מיואשים וכל אנו רוצים לזכרה וכבודה של סבתי, להקים לה מצבה מכובדת בכספיה הנותרים. תודה מקרב לב על עיון בשאלתי.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:06, 5 במרץ 2014

  אפוטרופוס שמונה על ידי בית משפט אמור להיות מפוקח על ידי משרד האפוטרופוס הכללי. אפשר לפנות למשרד האפוטרופוס הכללי המחלקה לפיקוח על אפוטרופסים ולבקש מהם סיוע בענין - אולי אפילו להגיש בקשה מתאימה לבית המשפט למשפחה. כמו כן אפשר לפנות בבקשה דחופה לבית המשפט לענייני משפחה שיורה לאותה עמותה הן לממן את הקמת המצבה והן למסור דין וחשבון מפורט על הכספים. ייתכן שלאור מצבה אמכם זכאית לסיוע מהלשכה לסיוע משפטי (שייכת לשמרד המשפטים) באזור מגוריה.
  כמו כן מומלץ להתייעץ בפורום אפוטרופסות

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.