מתנה מול צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אבשלום

  נשלח ע"יאבשלום 19:13, 4 במרץ 2014

  בטרם הורי נפטרו העניקו במתנה מחצית מזכויות החכירה מהמגרש עליו בנוי ביתם לאחי. אמי נפטרה לפני אבי ולא הותירה צוואה. אבי הותיר צוואה לפיה הוא מוריש את כל רכושו לי ולאח נוסף (לא האח שקיבל מתנה). על מחצית המגרש נבנה בית הרשום על שם אבי ז״ל ובו מתגורר האח מקבל המתנה. לאחר שאבי נפטר התברר כי לפי היתר הבניה שניתן לפני 11 שנים יש להרוס את הבית בו התגוררו הורי שכן הבית שנבנה על מחצית המגרש שניתנה כמתנה לאחי הוא בא במקום הבית הישן. מבדיקה ברשות מקרקעי ישראל עולה כי זכויות החכירה כולן הן על שם אבי ז״ל וכך גם ברשות המקומית הבית החדש מופיע על שם אבי. שאלתי היא האם לי ולאחי הנוסף,כמי שיורשים את אבי לפי הצוואה יש זכויות כלשהן בבית החדש הרשום על שם אבי. להדגיש כי בידי האח מקבל המתנה יש יפוי כח בלתי חוזר וכי זכויותיו במקרקעין לא נרשמו בשום מקום. וכי המתנה מתייחסת רק לקרקע ולא לבית שנבנה עליה (ע״י האח מקבל המתנה) בנוסף על מי חלה החובה לשלם את החובות לרשות המקרקעין בגין דמי חכירה, דמי הסכמה אם יידרשו והיטל ההשבחה אם נבקש שלא להרוס את הבית הישן. תודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:18, 5 במרץ 2014

  שאלתך מערבת עניינים של מתנה של זכויות במקרקעין ושל ירושה. הפורום אינו מתאים למתן תשובות למצבים מסובכים. עליך להתקשר ולפנות ליעוץ עם כל המסמכים הנוגעים בדבר.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.