מס כזה או אחר על כסף מזומן שלא נכתב בצוואה שנמצא בבית הנפטר - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
  • אלעד

נשלח ע"יאלעד 18:47, 13 במרץ 2014

סבי נפטר לפני כמה ימים. בביתו מצאנו ( אני ואבי ) מתחת למזרון כסף מזומן בסכום של 220,000 אלף שח. הכסף היה ארוז יחד עם טפסי המשיכה שהנפטר משך בכל פעם ( על מנת שיהיה לנו אסמכתות) סבי השאיר צוואה שבה הוריש את הבית ואת כל כספי החשבון לאבי. אין כתוב בצוואה שום דבר על הכסף בנמצא בבית. אבי הסכים שהפקיד את הכסף בחשבוני. ניגשתי לבנק, שם ביקשו ממני הצהרה בגלל הסכום הגבוה + כמה טפסי הפקדה של הסב. וכך עשיתי שמעתי מכמה אנשים שיש חוק שקובע שהמדינה יכולה לדרוש ממני אחוז מסויים מהכסף הנל. האם עלי לחשוש מפני מה שנאמר לי על כך ?

השב
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

21:55, 13 במרץ 2014

ראשית לפי חוק אם אין הצוואה מתייחסת לנכס כלשהו, אפילו לא בעקיפין, כי אז אינה חלה עליו, אלא חוק הירושה. מאחר שיש בידיך ראיות שכל הכסף הזה מקורו בחשבון ניתן אולי לטעון שהצוואה חלה גם על כסף זה. ובאשר למס - אין בישראל מס על ירושה או על עזבון.. אם אלו היו הכנסות חייבות מס אצל הסב והוא לא דיווח עליהן או לש שלם מס, ייתכן שרשויות המס תוכלנה לגבות המס מכסף זה, אבל זה מכח דיני המס הרגילים.

תגובה
  • 08:38, 14 במרץ 2014

תודה רבה. שאלה נוספת
    מסתבר שאבי זה שסבי השאיר לו הכל בצוואה, הוא בעל חובות רבים בהוצאה לפועל.
    אנו יודעים שהולכת להיות בעיה עם הנכס שסבי השאיר לו. השאלה שלי מה קורה לגבי הכסף המזומן ששמתי בבנק
    והצהרתי מהכין הגיע.

האם יכל להיות שבאחד מן הימים רשות כזו או אחרת תבוא אלי בטענות בגלל זה , מפני שאבי חייב כסף ברשויות?

תגובה
  • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

21:36, 16 במרץ 2014

אכן עלולות להיות בעיות. אולם שאלה זאת חורגת ממסגרת פורום זה. אם אתה מחזיק כסף של חייב בהוצאה לפועל, ראוי לבדוק בפורום של הליכי הוצאה לפועל מה הוצאה המשפטית של מצב כזה.

תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.