האם מנהל עיזבון רשאי למכור דירת מנוחה ? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אור

  נשלח ע"יאור 11:20, 22 באפריל 2014

  אימי המנוחה היא אחת מ-4 יורשים של דירת הוריה ,דירה אותה רוצים למכור היורשים. כשאימי נפטרה ,מוניתי למנהל עיזבונה כדי לממש את ירושתה, וכיוון שלא היה ניתן לאתר את אחי ,שחי מעל כעשור בארה"ב ,וניתק קשר ,ולא ניתן לאתרו עד היום. שאלתי היא ,האם אני כמנהל עיזבון (חדשתי את תוקף המינוי למנהל עיזבון לאחרונה) ,רשאי למכור את חלקה של אמי בדירה? או כפוף לאישורים וסייגים של בית המשפט ?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:05, 22 באפריל 2014

  תפקידו של מנהל עזבון הוא לחלק את העזבון בין היורשים. עד כמה שניתן תהיה החלוקה בעין כלומר חלוקה פיזית של נכסים. אם לא ניתן לבצע חלוקה פיזית, יכול מנהל עזבון לבצע מכירה ולחלק כסף. במקרה המתואר ממילא כל בעלי הזכויות בדירה רוצים למכרה. וממילא כל שותף במקרקעין זכאי בכל עת לבקש פרוק שיתוף בדירה. לפיכך ראוי לפרק השיתוף בדירה ולגבי חלקו של היורש הנעדר לבקש הוראות מבית המשפט בו מתנהל תיק הירושה.

  תגובה
 • 15:33, 22 באפריל 2014

  "להפריע" למכירה ולדרוש למשל ,הערכת שמאי, או מכרז?

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:08, 27 באפריל 2014

  האפוטרופוס הכללי יכול להתערב בכל הליך הקשור לירושה - זאת סמכותו לפי חוק. מעבר לכך מנהל עזבון כפוף לכללי התנהגות בביצוע תפקידו. כי בביצוע תפקידו הוא פועל בשם בית המשפט. לכן המכירה צריכה להיות בהליך גלוי ומתוך שאיפה להרבות בתשואה ליורשים. שני כללים אלה מחייבים הליך מכירה המבוצע בשיטה דומה למכרז עם פרסום נאות ועוד של כל מגע עם כל מציע . מנהל עזבון שיפעל שלא ראוי ובשל רשלנות ייגרם נזק, עשוי לחוב בנזקם של היורשים האחרים.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.