• 26 במרץ 2012

הארכת חופשת לידה מעבר ל- 26 שבועות

שלום רב,
    אני נמצאת כעת בחופשת לידה. לקחתי 7 חודשים והייתי אמורה לחזור במאי לעבודה. לפני שבועיים קיבלתי תשובה מהגן כי אין אפשרות לקבל את בני במאי אלא רק בספטמבר. מיד הודעתי למעסיק כי בכוונתי להאריך את חל"ת עד לשנה (ילדתי ב-15.9.11)
    אני מבינה שלפי החוק יש לי זכות להאריך עד לרבע מחודשי עבודה עד למקסימום 12 חודשים מיום הלידה (כמובן בקיזוז של 12 שבועות הנוספות מעבר ל14 שבועות בתשלום).
    אני עובדת בחברה 3.5 שנים.
    התשובה שהתקבלה מהמנהלת "אני אבדוק את העניין, אני לא יכולה לאשר זאת".כמו כן זומנתי מחר לפגישה עימה ועם מנהל המחוז.
    האם יש זכות למעסיק לא לאשר לי את הארכת חל"ת? האם יכול לעשות בעיות? כיצד עלי לנהוג?
    אודה לעזרתך ותשובתך בהקדם.

26 במרץ 2012
  • 27 במרץ 2012

עו"ד גלית, שלום.
    הייתי היום בפגישה עם המנהל לגבי הארכת חופשת לידה עד לשנה. נאמר לי בשיחה כי אין בעיה ולפי חוק מגיע לי לקחת חל"ת עד לשנה.
    אך מצד שני קיבלתי תגובה לא נעימה לגבי החלטתי.
    נאמר לי כי אין אפשרות בחברה לגייס עובד זמני שיחליף אותי ולכן הם מתכוונים לקחת מישהו באופן קבוע וכשאני אחזור לעבודה יראו כיצד הדברים יסתדרו, כמובן הכל יעשה לפי החוק. כמו כן, נאמר כי יכולתי לעשות מאמצים הרי כולם מגדלים ילדים ולא רק אני.
    אני רואה בדברים אלו איום לפיטוריי אחרי חל"ת. ואף פגיעה בזכויותי ומגיעים עפ"י החוק.
    האם יש זכות למעסיק להגגיד לי דברים כאלה ולרמוז על פיטוריי? האם יש עילה לתביעה?
    לציין כי הקלטתי את השיחה שהייתה בינינו.
    אודה לתשובתך.

27 במרץ 2012
    • 30 במרץ 2012

המשך לשאלה קודמת - דחוף

עו"ד גלית, שלום.
      הייתי היום בפגישה עם המנהל לגבי הארכת חופשת לידה עד לשנה. נאמר לי בשיחה כי אין בעיה ולפי חוק מגיע לי לקחת חל"ת עד לשנה.
      אך מצד שני קיבלתי תגובה לא נעימה לגבי החלטתי.
      נאמר לי כי אין אפשרות בחברה לגייס עובד זמני שיחליף אותי ולכן הם מתכוונים לקחת מישהו באופן קבוע וכשאני אחזור לעבודה יראו כיצד הדברים יסתדרו, כמובן הכל יעשה לפי החוק. כמו כן, נאמר כי יכולתי לעשות מאמצים הרי כולם מגדלים ילדים ולא רק אני.
      אני רואה בדברים אלו איום לפיטוריי אחרי חל"ת. ואף פגיעה בזכויותי ומגיעים עפ"י החוק.
      האם יש זכות למעסיק להגגיד לי דברים כאלה ולרמוז על פיטוריי? האם יש עילה לתביעה?
      האם אני יכולה לבקש סיכום שיחה בכתב?
      לציין כי הקלטתי את השיחה שהייתה בינינו.
      אודה לתשובתך.

30 במרץ 2012
  • 27 במרץ 2012

מרים שלום,

במידה והחל"ת שביקשת חרג מהמותר, רשאי המעביד שלא לאשר לך אותו ואז תאלצי לשוב לעבודה. הפתרון היחיד הוא למצוא פעוטון אחר לילדך או להתפטר לצורך הטיפול בו ולקבל פיצויי פיטורין.

27 במרץ 2012
    • 27 במרץ 2012

איני חרגתי. אני עובדת במקופ 3.5 שנים. מגיע לי רבע מחודשי העבודה ועד ל 12 חודשים מקסימום.
      כלומר חודשי עבודה 42 חודשים, רבע מזה 10.5 חודשים.
      10.5 כפול 4 שבועות = 42 שבועות. מתוך זה אני מקזזת 12 שבועות מעבר ל- 14 שבועות שבתשלום.
      נשארו עוד 30 שבועות כלומר 7.5 חודשים בנוסף למה שלקחתי.
      האם אני טועה בחישוב? לא צריכה להיות שום בעיה להאריך עד שנה.

27 במרץ 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?