• 18 ביולי 2012

אופן קבלת פיצויים בעקבות התפטרות לאחר לידה

שלום,
    התחלתי לעבוד במקום עבודתי ב-25/7/2010.
    ילדתי ויצאתי לחופשת לידה ב-8/2/12.
    חופשת הלידה הסתיימה ב-15/5/12, אך ביקשתי להאריך אותה בחצי שנה וכעבוד שבועיים, ב-31/5, הגשתי מכתב התפטרות עם חודש הודעה מראש. דהיינו - יחסי העובד מעביד הסתיימו ב-30/6/12.
    כעת באתי לקחת את כספי הפיצויים שלי ויצאתי מבולבלת מאוד - אודה לעזרתך:
    1. האם הייתי חייבת לתת חודש הודעה מראש לפני התפטרות?
    2. האם החודש הזה מחושב לצורך פיצויי הפיטורין, ימי החופש וההבראה?
    3. את כספי הפיצויים קיבלתי בשלושה סכומים נפרדים: מרבית הסכום (74% ממנו) הועבר לביטוח המנהלים שלי, השאר נכתב בצ'ק ויתרה קטנה ע"ס 120 ש"ח נתנה לי כמשכורת חודש יוני 2012. האם כך אמור להיות?
    3. איך נקבע גובה הסכום שמועבר לביטוח המנהלים לעומת הסכום שניתן בצ'ק או בתלוש שכר? האם אני יכולה לבקש שהסכום הגדול דווקא יינתן לי בצ'ק וסכום קטן יותר ייכנס לקרן הפנסיה? ומה עדיף לי בכלל?
    4. כששאלתי האם הופרשו לי כספי לביטוח המנהלים במהלך חופשת הלידה, נאמר לי שהם לא יכולים להפריש אם אני לא מפרישה ולכן הם העבירו את הסכום כולו באופן חד-פעמי יחד עם פיצויי הפיטורים. האם זה חוקי וכיצד אפשר לדעת שזה אכן בוצע כמו שצריך?

18 ביולי 2012
  • 18 ביולי 2012

גלי שלום,

חודש ההודעה המוקדמת מחושב לצורך פיצויי הפיטורים.באשר לכספי הפיצויים, על המעביד היה להשלים את החוסר בביטוח המנהלים שלך ובאם נצברה יתרת חובה להשלים לך אותה וכך אני מבינה שהוא עשה. באשר להפרשת התגמולים במהלך חופשת הלידה, על המעביד חלה החובה להפרישם (שלא בתקופת החל"ת) ואין כל קשר להפרשות מצידך.

18 ביולי 2012
    • 18 ביולי 2012

אני מצטערת, אבל אני לא מבינה משהו...
      לאורך כל תקופת עבודתי על המעסיק להפריש לי מדי חודש בחודשו שני סכומים - לקרן הפנסיה ולקופת הגמל.
      דיברתי עם חברת הביטוח ונאמר לי שמבחינת קופת הגמל לא הועברו הפרשות במשך כל חופשת הלידה שלי ורק כעת הם קיבלו צ'ק שאמור לכסות את כל התקופה הזו. מבחינת קרן הפנסיה לא חסר להם דבר בדו"ח - הסכום הסופי עומד על כ-9000 ש"ח.
      לפי חישוב הפיצויים שלי עליי לקבל מהמעסיק 13,000 ש"ח + ימי הבראה + ימי חופש.
      במכתב שקיבלתי מהמעסיק נכתב כי הסכום הנ"ל (13000 ש"ח) הועבר אליי לאחר ניכוי סכום של כ-9000 ש"ח שהועברו לביטוח המנהלים שלי, ולכן היתרה לפיצויים הינה כ-4000 ש"ח.
      למה המעסיק מעביר פתאום את הסכום הזה לקרן המנהלים ולא נותן לי אותו ישירות?
      האם אני לא זכאית לקבל גם 13000 שח פיצויים וגם 9000 שח מקרן הפנסיה?

18 ביולי 2012
      • 19 ביולי 2012

גלי שלום,

המעביד חייב להעביר הכספים לביטוח המנהלים ורק את היתרה אליך. את אינך זכאית לקבל גם פיצויי פיטורים וגם את הסכום שנצבר בקרן הפנסיה. פיצויי פיטורים אינם משתלמים פעמיים.

19 ביולי 2012
        • 19 ביולי 2012

גלית שלום,
          תודה על התגובה המהירה ועל העזרה.
          כנראה שלא ניסחתי את השאלה האחרונה שלי טוב: אני לא מבקשת לקבל את כל הכסף ובטח שלא פעמיים. שאלתי היא - אם בקרן הפנסיה שלי כבר צברתי 9000 ש"ח לאורך השנתיים האחרונות, וכעת מהפיצויים מגיע לי 13000 ש"ח - והם מעוניינים להעביר 9000 מתוך ה13000 לקרן הפנסיה - למה ה9000 האלה לא מתווספים ל9000 שכבר קיימים שם? למה הם באים במקומם?

19 ביולי 2012
          • 19 ביולי 2012

גלי שלום,

שאלתך אינה ברורה גם עתה. במידה ומגיעים לך פיצויי פיטורים בסך של 13,000 ש"ח על המעביד שלך להשלים יתרת הסכום לקרן הפנסיה ולחילופין לביטוח המנהלים ולחילופי חילופין לשלם לך היתרה.

19 ביולי 2012
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?