קריטריונים להכרה במחלת מקצוע - פורום מחלות מקצוע

שאלה חדשה
 • עדי

  נשלח ע"יעדי 13:57, 23 ביולי 2012

  מהם הקריטריונים של בית משפט להכרה במחלה כמחלת מקצוע שמזכה בפיצוי?

  השב
 • 17:44, 18 באוקטובר 2012

  עדי שלום רב,

  מחלה אשר לוקה בה אדם בעקבות תנאי העבודה מוגדרת מחלת מקצוע. על מנת שמחלה מסוימת תוכר כ"מחלת מקצוע" על ידי ביטוח לאומי, על הנפגע להוכיח כי קיים קשר בין תנאי עבודתו ובין המחלה ממנה הוא סובל. בתקנות הביטוח הלאומי מפורטת רשימה של מחלות אשר מוכרות כמחלות מקצוע. מאחר ומדובר ברשימת מחלות סגורה, מחלות שאינן מופיעות בה, אינן יכולות להיות מוכרות כמחלות מקצוע, גם אם יוכח שקיים קשר ישיר בינן ובין תנאי עבודתו של הנפגע, מה שיוצר לא פעם בעיתיות קשה לנפגעים רבים אשר מוצאים עצמם ללא כל פיצוי על נזקיהם.


  בברכה,
  תמר בן אלי, עו"ד

  תגובה

רשימת מחלות המקצוע הינה רשימה סגורה המופיעה תחת הפרק "מחלות מקצוע" בתקנות הביטוח הלאומי. הפסיקה קבעה כי לעובד ישנה דרך נוספת להכרה כנפגע מעבודה על דרך תורת המיקרוטראומה, מחלה שנגרמה כתוצאה מתנועות חוזרות ונישנות.

בפורום יינתנו שאלות ראשוניות הקשורות למחלות מקצוע, דהיינו, מחלה שנגרמת לעובד עקב עבודותו או עיסוקו, בזמן חשיפתו לגורם מזיק, הן בהדרגה והן לאורך זמן. האם קיים קשר סיבתי בין המחלה לעבודה? דיווח לביטוח הלאומי, מהם אחוזי הנכות שניתן לקבל בעקבות הפגיעה? מהו ההליך המשפטי לאחר דחיית הבקשה? סיוע בהפניה לרופא מומחה שיקבע האם קיים קשר בין אופי העבודה למחלה.