זירוז בירוקרטיה של השתלת כבד מיידית בחו"ל - פורום השתלות וטיפולים רפואיים בחו"ל

שאלה חדשה
 • יורם

  נשלח ע"ייורם 10:37, 18 ביוני 2015

  אמא שלי כרגע במצב מאוד קשה וזקוקה להשתלת כבד מיידית. אני מפחד שהדבר יקח הרבה זמן\יתקל בבירוקרטיה, שכן אין מספיק תורמי איברים בארץ, והתהליך ארוך ומסורבל. (אני יודע שבמקרה ולא יכולים לעזור לה בזמן בארץ יש לה זכות לעבור השתלה בחו"ל, במימון סל בריאות ומגן זהב שברשותה). שאלה שלי היא כזאת. האם יש טעם לחכות להשתלה בארץ (דבר שעלול לקחת זמן רב שאין ברשותה) או שיש דרך לזרז את הבירוקרטיה בדרך משפטית בעזרת עורך דין, ולקדם השתלה בחו"ל? וכמה תעלה בערך כל הפרוצדורה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ערן יעקובוביץ'

  עו"ד ערן יעקובוביץ,מנהל הפורום

  11:08, 18 ביוני 2015

  יורם שלום,
  השתלת כבד בחו"ל, במקומות שמוכנים לקבל ישראלים להשתלה, עלולה לעלות מאות אלפי דולרים.
  מכאן שלקדם השתלת כבד פרטית בחו"ל ללא מימון הקופה (והביטוח המשלים שברשותה) - הוא סיפור מאד יקר, וגם לא פשוט פרוצדוראלית.
  בהעדר ביטוח בריאות פרטי, הדרך המומלצת לטעמי היא לפנות לרופאים המטפלים בארץ ולנסות ללחוץ עליהם להתחיל להפעיל את האופציה לפנות להשתלה בחו"ל (יש במכבי מחלקה ספציפית שמטפלת בנושא, אבל על מנת להגיע אליה הרופא המטפל צריך לאשר שאכן זה המצב ואי אפשר יותר לחכות להשתלה בארץ).
  אינני חושב שפניה באמצעות עו"ד תעזור, שכן השאלה היא יותר רפואית ותלויה בשאלה האם ניתן לחכות לאיבר בישראל, או שהזמן דוחק.
  בריאות שלמה לך ולאמך.

  תגובה

מטרת הפורום היא לתת מענה לתושבי המדינה אשר זקוקים לטיפול רפואי ומתלבטים באשר לאפשרות לבצעו בחו"ל במימון קופת החולים או הביטוח הפרטי שהם מחזיקים בו.
לכל תושב במדינה הזכות לקבל טיפול רפואי בחו"ל במימון קופת החולים שבה הוא חבר וזאת מכוח הזכאות המוענקת לכל תושבי המדינה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי ובלבד שמדובר בטיפול שנדרש להצלת חיים והוא אינו ניתן לביצוע בישראל. כמו כן קיימת זכאות רחבה יותר בביטוחי הבריאות המשלימים של קופות החולים (שב"נ), וזכאות רחבה עוד יותר בביטוח הבריאות הפרטיים שמוכרות חברות הביטוח הפרטיות.
תנאי הזכאות משתנים בהתאם למקורות הזכות הרלבנטיים (כאמור לעיל) ובהתאם ננסה בפורום לעשות סדר במכלול מקורות הזכות האפשריים.
הפורום רלוונטי לכל מי שמבקש לקבל טיפול רפואי בחו"ל (השתלות, ניתוחים או פרוצדורות רפואיות אחרות) והוא חבר בקופת חולים או באחת מתוכניות הביטוחים המשלימים של קופות החולים או בביטוח רפואי פרטי.