Zap Mishpati Logo. Darck blue square with 2 fingers as if walking

תביעה לקצבת ילד נכה שנדחתה בעבר עשויה להתקבל בגיל מאוחר יותר

השיקולים בקביעת זכאות לקצבת ילד נכה קשורים למידת החריגות של הילד לעומת בני גילו ולעומס הטיפולי המוטל על הוריו. מה שנחשב בגיל צעיר לעומס טיפולי רגיל עשוי בגיל מאוחר יותר להיחשב לעומס חריג המזכה בקצבה

18.02.23
תאריך עדכון: 12.12.23
7 דק'
תביעה לקצבת ילד נכה שנדחתה בעבר עשויה להתקבל בגיל מאוחר יותר

הורים לילד נכה יכולים להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לגמלת ילד נכה (להלן, "קצבת ילד נכה"). עם זאת, יש להביא בחשבון שהקריטריונים לקביעת דרגת הנכות של ילד וגובה הקיצבה, בהתאמה, אינם זהים לאלה המשמשים לקביעת נכות מבוגרים. עורך דין אסף ברק, המתמחה בנושאי ביטוח לאומי, מסביר מה הן הזכויות הניתנות לילדים נכים ולהוריהם על ידי ביטוח לאומי.

מה הם ההבדלים בקריטריונים לקביעת קצבת ילד נכה לעומת מבוגר?

"ההבדל העיקרי הוא ברציונל העומד מאחורי קביעת אחוזי הנכות וקצבת הנכות. אצל מבוגרים, הרציונל הוא ההפרעה שהנכות גורמת ליכולתו של האדם לעבוד ולהשתכר. חישוב זה אינו רלבנטי מן הסתם עבור ילדים, כך שהרציונל העומד מאחורי קביעת דרגת הנכות וגובה קצבת ילד נכה מבוסס על השאלה עד כמה הנכות גורמת לשונות חריגה של הילד לעומת בני גילו, ועד כמה הנכות גורמת לעומס טיפולי חריג להורים".

תקנות ביטוח לאומי קובעות רשימת לקויות המזכות בקצבה, כמו תסמונת דאון, דרגות מסוימות של לקויות ראייה ושמיעה ועוד. בנוסף, יש ליקויים גופניים או נפשיים הגורמים להורים עומס טיפולי חריג ביחס לטיפול הנדרש עבור ילדים אחרים באותו גיל

כיצד נקבעת קצבת ילד נכה?

"ניתן  להבחין בין שלוש קבוצות מרכזיות של ילדים שזכאים לקצבת נכות. הקבוצה הראשונה היא של ילדים הסובלים מליקויים ספציפיים המזכים בקצבת ילד נכה. בקטגוריה זו, עצם הליקוי מזכה בקצבה, ללא תלות בהוכחה של טיפול מיוחד. הקטגוריה השנייה היא של ילדים הזקוקים לטיפולים מיוחדים, ובקבוצה זו, עצם קבלת הטיפולים המיוחדים היא שמזכה בקצבה, ללא קשר למחלה שבגינה ניתנים הטיפולים. הקבוצה השלישית היא של ילדים הסובלים מליקוי מיוחד, לרבות  עיכוב התפתחותי, המחייב טיפול או השגחה חריגים באופן יחסי לבני גילו". 

אילו ליקויים מזכים בקצבת ילד נכה?

"תקנות ביטוח לאומי קובעות רשימת לקויות המזכות בקצבה, כמו תסמונת דאון, דרגות מסוימות של לקויות ראייה ושמיעה ועוד. בנוסף, יש ליקויים גופניים או נפשיים הגורמים להורים עומס טיפולי חריג ביחס לטיפול הנדרש עבור ילדים אחרים באותו גיל. חשוב לוודא", אומר עו"ד ברק, "שלקויות אלו ורמתן מופיעים בצורה ברורה באבחון המוגש לוועדה הרפואית בביטוח לאומי, כך שהחריגות לעומת ילדים אחרים בני אותו גיל או העומס הטיפולי החריג יקבלו בו ביטוי".

מה הם הטיפולים המיוחדים המזכים בקצבת ילד נכה?

"טיפולים אלה מפורטים בתקנות הביטוח לאומי. הם כוללים, למשל, צורך בקבלת עירוי בבית חולים לפחות פעם בחודש או יותר, דיאליזה, טיפולים מסוימים הנדרשים לאחר השתלת איברים, טיפול קבוע בקרינה, האכלה בזונדה או טיפול בחמצן. מדובר ברשימה מפורטת של טיפולים מיוחדים, שהם כשלעצמם מקנים גמלת ילד נכה".

כדאי לדעת, מציין עו"ד ברק, כי יש גם טיפולים "קלים" יותר העשויים במקרים מסוימים של צירוף טיפולים, במשך תקופת זמן ובהתאם לקריטריון מינימום הקבוע בתקנות, לזכות  בקצבה. "למשל, אינהלציה, אנטיביוטיקה לווריד, טיפולים משקמים, פיזיותרפיה יומיומית, מעקב קבוע במרפאת מומחים, או החלפת תחבשות במרפאה פעמיים ביום".

ילדים צעירים עם אלרגיה חשופים לסכנות רבות בכל מקום – בבית, בגן, אצל חברים, משום שאינם יודעים לקרוא וצריך להשגיח ולוודא שהם לא אוכלים או נמצאים בקרבת גורמי האלרגיה

מהו מינימום הטיפולים ה"קלים" שמזכה בקצבת ילד נכה?

בטיפולים ה'קלים' צריך שיהיו לפחות שלושה טיפולים לכל מחלה כדי לקבל קצבה, או לפחות ארבעה טיפולים לשתי מחלות. מכאן גם נובעות מכשלות ואכזבות רבות. למשל, ילד שחולה בשתי מחלות כמו אסטמה (הדורשת למשל אינהלציה וטיפול תרופתי באנטיביוטיקה) ואלרגיה (הדורשת מעקב קבוע במרפאת מומחים למחלות נשימה). לכאורה, מדובר בשלושה טיפולים שונים, אך כיוון שמדובר בטיפולים הניתנים לשתי מחלות שונות (ונדרשים כאמור לפחות ארבעה טיפולים), ביטוח לאומי יכול במקרה זה לדחות בקשה לקצבת ילד נכה".

מדוע אלרגיה או בעיות התנהגות עשויות לזכות גם הן בקצבת ילד נכה?

"ילדים עם אלרגיה (עד גיל מסוים לפחות) וילדים עם בעיות התנהגות (החל מגיל מסוים לפחות) דורשים השגחה מרובה גם בבית ובעיקר מחוץ לבית. ילדים צעירים עם אלרגיה חשופים לסכנות רבות בכל מקום – בבית, בגן, אצל חברים, משום שאינם יודעים לקרוא וצריך להשגיח ולוודא שהם לא אוכלים או נמצאים בקרבת גורמי האלרגיה. כך גם ילד שזקוק להשגחה בכל מקום בשל בעיות התנהגות המסכנות אותו או את סביבתו. לנוכח הסיכון המוגבר לילדים אלה, באופן שהוא חריג ביחס לבני גילם, הם זכאים לקצבה".

עם זאת, יש לזכור שבמקרים אלה מדובר בגמלה חלקית בלבד, למרות שמבחינת ההורים מדובר עדיין בהשגחה מלאה, מציין עו"ד ברק.

האם קיימות תוספות לקצבת ילד נכה בגין סידורים מיוחדים?

כן. המוסד לביטוח לאומי יכול לשלם לילד נכה תוספת לקצבת הנכות בגין סידורים מיוחדים הנדרשים לטיפול היומיומי. למשל, ילד שלא יכול להתקלח לבד או לאכול לבד, ילד המתקשה בהיגיינה אישית וכן ילד המתקשה בניידות בתוך הבית בצורה החורגת במידה רבה יחסית לבני גילו. במקרים מסוימים, התוספות והקצבה יכולות להגיע יחד לעד 188% גמלה".

חיך ושפה שסועים היא בעיה רפואית שעשויה לזכות בקצבת ילד נכה בעילות שונות אצל ילדים בגילאים שונים: בגיל קטן, זו תהיה זכאות לגמלה בגין האכלה ממושכת, ובגיל מבוגר יותר בגין חריגות בתקשורת המלולית המקובלת

באילו מקרים מראה חריג מזכה בקצבת ילד נכה?

"המראה החריג כשלעצמו אינו מזכה בגמלה, אלא הליקוי הרפואי שגורם לו. למשל, קטיעת איבר אינה מזכה בגמלה עקב המראה החריג שהיא יוצרת, אלא עקב המגבלה בתפקוד באופן החורג מהתפקוד של יתר בני אותו הגיל.

"דוגמה אחרת היא של מקרים שבהם הליקוי שנגרם כתוצאה מהמראה החריג יוצר תלות חריגה של הילד בהוריו ודורש טיפול מיוחד. למשל, ילד עם שפה וחיך שסועים. המראה החריג כשלעצמו אינו מזכה בתשלום גמלה, אך אם מדובר בתינוק, פעמים רבות השפה השסועה גורמת לקשיים בפעולת היניקה, או שהאוכל 'בורח' לצדדים, כך שהאכלתו של הילד עלולה לארוך יותר משעה בכל פעם, והדבר נחשב לטיפול מיוחד עקב העומס הטיפולי החריג המוטל על ההורים".

האם הזכאות לגמלה עשויה להיפסק בגיל מאוחר יותר?

"עקרונית, במקרה לדוגמה של ילד שסובל משפה או חיך שסועים, בגיל מאוחר יותר כשבעיית ההאכלה נפתרת בדרך כלל, הרי שלכאורה הילד יאבד את הזכאות לגמלה. יחד עם זאת, בגיל מבוגר יותר ייתכנו הפרעות חריגות אחרות בשל השפה והחיך השסועים, כמו בעיית תקשורת או הפרעה בדיבור או בהגיה. גם הפרעות אלו, אם הן חורגות מהתקשורת המילולית המקובלת בקרב בני גילו של הילד, עשויות לזכות את הילד בגמלה".

עו"ד ברק מוסיף כי "זכאות לגמלה יכולה להיפסק בגיל מאוחר גם במקרים אחרים. כך למשל, במקרה של ילד הסובל מאלרגיה תהיה זכאות לגמלה בגילאים שבהם הילד אינו מסוגל להישמר בעצמו, אך כשהילד יגדל וכבר יהיה מסוגל להישמר מחשיפה לאלרגן בעצמו, הזכאות תופסק".

האם תוכל לסכם בקצרה את נושא המראה החריג?

"כאמור, הדוגמה של חיך ושפה שסועים היא בעיה רפואית שעשויה לזכות בקצבת ילד נכה בעילות שונות אצל ילדים בגילאים שונים: בגיל קטן, זו תהיה זכאות לגמלה בגין האכלה ממושכת, ובגיל מבוגר יותר בגין חריגות בתקשורת המלולית המקובלת".

ניתן להגיש ערעור לועדת ערר על החלטת ועדה רפואית שדחתה תביעה, וגם אם ועדת ערר דחתה את התביעה, ניתן במקרים רבים להגיש ערעור לבית הדין לעבודה

מה הכי חשוב שהורים ידעו לאור הקריטריונים לקביעת קצבת ילד נכה?

"אחת המסקנות החשובות היא שגם אם ההורים הגישו כבר בעבר קצבת ילד נכה ובקשתם נדחתה, ייתכן מאוד שבגיל מאוחר יותר כדאי להגיש שוב, משום שאז ייתכן שהתנהגותו או תפקודו של הילד חורגים באופן ניכר מבני גילו, והסיכוי לקבלת קצבה עולה בצורה משמעותית".

האם דחיית תביעה על ידי המוסד לביטוח לאומי מהווה סוף פסוק?

"על החלטת ועדה רפואית שדחתה תביעה ניתן להגיש ערעור לועדת ערר, וגם אם ועדת ערר דחתה את התביעה, ניתן במקרים רבים להגיש ערעור לבית הדין לעבודה. מובן שרצוי לעשות את כל המהלך באמצעות עורך דין הבקיא בייצוג בוועדות רפואיות ובהגשת תביעות כנגד המוסד לביטוח לאומי".

עו"ד אסף ברק מתמחה בתביעות ביטוח לאומי בכלל ובגמלת ילד נכה בפרט

צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

*אין באמור במאמר זה המתווה נקודות עקרוניות בלבד, כדי להוות יעוץ משפטי מחייב, ובכל מקרה יש לבצע יעוץ פרטני אצל עו"ד המתמחה בטיפול בתביעות נכות כנגד המוסד לביטוח לאומי

צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

ברק אסף - משרד עו"ד ונוטריון

ברק אסף - משרד עו"ד ונוטריון

עו"ד אסף ברק קיבל הסמכה בתחום המשפטים בשנת 1992, בשנת 2001 הוא הוכשר כמגשר ובשנת 2005 הוסמך כנוטריון. הוא מטפל במגוון תחומים משפטיים, לרבות: דיני עבודה, דיני נזיקין, תביעות מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי, דיני מקרקעין, חברות, צוואות ואפוטרופסות. עו"ד ברק פועל רבות גם בזירה הציבורית
תביעות חברות ביטוח, נזיקין ותאונות, משפט מסחרי, מקרקעין ונדל"ן

האם מאמר זה עזר לך?

contactלקבלת ייעוץ מברק אסף - משרד עו"ד ונוטריון

contactצרו קשר

מאמרים נוספים
ברק אסף - משרד עו"ד ונוטריון

לקבלת ייעוץ מברק אסף - משרד עו"ד ונוטריון