נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

אישיות משפטית נפרדת

מה כדאי לדעת על חברה בע"מ ומה ההבדל בינה לבין חברה שאינה בערבון מוגבל? מה ההבדל ביניהן? מהי מסגרת האחריות של בעלי המניות? על כל אלו ועוד, בכתבה שלפניכם

אישיות משפטית נפרדת

חברה הינה צורת התאגדות המוגדרת על-פי חוק החברות (בין אם מדובר באדם אחד או במספר אנשים). זהו גוף משפטי הקיים מתוקף חוק החברות והוא נוסד עם רישום החברה אצל רשם החברות. זוהי אישיות משפטית נפרדת לכל דבר ועניין - כלומר, חברה יכולה לתבוע ויכולה אף להיתבע. חברה מוחזקת באמצעות יחידות אחזקה הנקראות 'מניות', והמחזיקים באותן מניות מהווים את בעלי מניות החברה.

אילו סוגי חברות יש?

בישראל יש שני סוגי חברות:

1• חברה בערבון מוגבל, או כפי שכולם מכירים - חברה בע"מ

2• חברה שאינה בערבון מוגבל

מהי חברה בערבון מוגבל?

חברה בערבון מוגבל, המוכרת בשם 'חברה בע"מ', היא גוף אשר אחריות בעלי המניות שלו מוגבלת בסכום המניות שהם מחזיקים. כלומר, בעלי מניות בה יהיו חבים בחובות החברה (למשל במקרה של קריסת החברה) רק עד גובה הון המניות הבלתי נפרע שלהם. למרות זאת, חשוב לזכור כי במקרים מסוימים ניתן לחייב את בעלי המניות בחבות החברה.

מהי חברה שאינה בערבון מוגבל?

בחברה שאינה בערבון מוגבל (שאין לה את הסיומת 'בע"מ'), אחריות בעלי המניות שלה אינה מוגבלת.

הקמת חברה שאינה בערבון מוגבל מתאימה בדרך כלל לחברות מקצועיות כגון רואי חשבון, עורכי דין, רופאים ועוד, אשר על-פי כללי האתיקה המקצועית שלהם או החוק, נאסר עליהם להקים חברה בערבון מוגבל.

 

*מורה-טובים, משרד עורכי דין דוא"ל: info@mtlawyers.co.il

 

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
חוק החברות חברה בע"מ
מורה-טובים, משרד עורכי דין

קבע פגישה עם
מורה-טובים, משרד עורכי דין

משרד מורה-טובים עוסק בעיקר בתחומי משפט מסחרי אזרחי: ליווי עסקים ותאגידים, הקמה וליווי של חברות ועסקים, יזמים ועמותות, סחר בינלאומי...

לפרופיל המלא