נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

בית משפט לתביעות קטנות

רוצים לתבוע את חברת התעופה על איחור בטיסה? או את חנות הרהיטים על אספקת מוצר פגום? וודאי תעשו זאת בבית המשפט לתביעות קטנות. כיצד תגישו את התביעה? אילו פרטים עליכם למלא בכתב התביעה? היכן תידון התביעה? לפניכם מדריך אודות בית המשפט לתביעות קטנות.

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר| | 3
בית משפט לתביעות קטנות

בית המשפט לתביעות קטנות הוקם במטרה להקל על האזרח ולאפשר בירור פשוט, קצר ומהיר של תביעות כספיות שהגיש יחיד (לא חברה או תאגיד) בסכומים נמוכים באופן יחסי ושל סכסוכים הנוגעים לתחומי הצרכנות ולמתן שירותים כאשר הסכום המקסימלי שניתן לתבוע הוא 31,200 שקלים (סכום שמשתנה מזמן לזמן ע"פ עלויות המדד).

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום צרכנות

כאשר רוצים להגיש תביעה לבית המשפט לתביעות קטנות, יש להגיש אותה במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות, שנמצאת ליד רוב בתי משפט השלום.

התובע יעדיף להגיש את התביעה בבית המשפט הקרוב למקום מגוריו, אך לא תמיד זה אפשרי.

לפניכם הכללים באשר למקום הגשת התביעה:

1• במקום מגוריו או במקום עיסוקו של הנתבע.

2• במקום יצירת ההתחייבות (למשל: המקום בו נחתם החוזה).

3• המקום שנועד לקיום ההתחייבות.

4• מקום המסירה של הנכס.

5• מקום המעשה או המחדל שבגינו תובעים.

מידע חשוב אודות הגשת התביעה

את כתב התביעה ניתן להוריד מהאינטרנט או לקבל במזכירות בית המשפט לתביעות קטנות. יש לנסח את כתב התביעה בצורה תמציתית, בהירה וברורה ולפרט את הטענות והעובדות הרלוונטיות למקרה. חשוב לצרף את ההעתקים של המסמכים התומכים בתביעה, כמו: חוות דעת מומחה, הערכת שמאי, קבלות, חוזה וכד'.

מומלץ להדפיס את כתב התביעה, אך אין איסור על הגשתו בכתב יד, ובלבד שכתב היד קריא וברור. אפשר לכתוב את כתב התביעה בעברית או בערבית, לא בשפות אחרות.

על התובע לציין בכתב התביעה את שמו המלא, מספר תעודת הזהות שלו, כתובת ומספר טלפון.

ביחס לנתבע - כאשר מדובר בחברה או בתאגיד, צריך לציין שם מדויק, כולל אם החברה היא חברה בע"מ ומספר הח.פ. שלה. כשמדובר בנתבע שאינו יחיד, יש לברר אם זו אישיות משפטית שאפשר לתבוע.

לאחר מילוי כל הפרטים הללו, יש להגיש את כתב התביעה למזכירות, בצירוף המסמכים הנלווים, בשלושה עותקים, כולל הנספחים.

ומה לגבי התשלום? כאשר מגישים את התביעה, צריך לשלם אגרה של אחוז משווי התביעה, אך לא פחות מסכום מינימלי שמתעדכן מעת לעת.

לאחר מכן, תפקידה של מזכירות ביהמ"ש הוא לשלוח לנתבע עותק מכתב התביעה בצירוף "הזמנה לדין", במסגרתה לנתבע יש אפשרות להגיש כתב הגנה תוך 15 יום מיום המצאת ההזמנה. על הנתבע להתייצב לדיון בבית המשפט במיום ובשעה שנקבעו בהזמנה.

חשוב לציין, כי חל איסור על הגשת יותר מ-5 תביעות בשנה אחת באותו בימ"ש.

אי התייצבות למשפט

לא מומלץ לקבל כתב תביעה ולא להתייצב למשפט ללא סיבה. אי התייצבות של צד שזומן כדין עלולה להוביל לדחיית התביעה (אם התובע הוא זה שזומן ולא התייצב) או למתן פסק דין לטובת התובע (אם הנתבע הוא זה שזומן כדין ולא התייצב).

צד שלא התייצב לדיון מסיבה מוצדקת, יכול להגיש בקשה לביטול פסק דין, בצרוף תצהיר שתומך בעובדות שבבסיס הבקשה, בשלושה עותקים לפחות.

עדים

ביום הדיון כל צד יכול להביא עדים מטעמו, ואינו צריך ליידע את המזכירות על כך מראש. אם עד זומן ע"י צד ולא התייצב לדיון, לא תהיה זו עילה לדחיית הדיון ע"י בית המשפט.
כמו-כן, ניתן להזמין עדים באמצעות בית המשפט. על צד שמעוניין לעשות זאת, יש לבקש את הזמנת העד לפחות 30 יום לפני מועד הדיון. יש להפקיד בקופת ביהמ"ש פיקדון עבור כל עד.

הדיון בתביעה ופסק הדין

במהלך הדיון בתביעה, ביהמ"ש יקבע את סדרי הבאת הראיות וטענות הצדדים בדרך הנראית לו. זאת, בניגוד לדיונים בערכאות אחרות.

כאשר הדיון מסתיים, בית המשפט נותן את פסק דינו. עם זאת, הוא יכול לדחות את מועד מתן פסק הדין, ובמקרה כזה פסק הדין ישלח לצדדים בדואר.

בבית המשפט לתביעות קטנות, המשפט מתנהל ע"י שופט אחד, אשר לאחר הדיון נותן את פסק הדין.

אם מעוניינים לערער על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות, יש לבקש רשות לכך משופט של בית המשפט המחוזי. את בקשת רשות הערעור יש להגיש לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים מיום מתן פסק הדין. במידה שתינתן רשות, הדיון בפסק הדין יהיה בפני בית המשפט המחוזי.

עוד בנושא:

פיצוי על עוגמת נפש בתביעות קטנות

תביעה קטנה: ביטול עסקה ופיצוי ללקוח

ביטול עסקה לפי חוק – הדרך לקבל את כספכם חזרה!

הגנת הצרכן – דעו את זכויותיכם כצרכנים

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
בית המשפט לתביעות קטנות
עו"ד אורנית אבני-גורטלר

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא