• 29 בינואר 2014

  הקרנת סרט לצורכי תרומות

  שלום!
  אני מארגן קייטנה לילדים עם צרכים מיוחדים, שעלותה המשוערת היא כמה עשרות אלפי שקלים.
  כאחת הדרכים להשגת הסכום, חשבנו להקרין סרטים בתשלום לילדי הישוב.

  שאלתי היא האם שימוש זה מהווה פגיעה בזכויות יוצרים, מכיוון שזהו שימוש שמטרתו אינה מסחרית ואינה לרווח אישי אלא כולה לתרומה.
  והאם יש הבדל במקרה ואני גם נותן אוכל כלול במחיר הכניסה.

  תודה רבה!

  29 בינואר 2014
 • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 30 בינואר 2014

  הקרנת סרט לצורכי תרומות

  נתאי שלום,

  הקרנת סרט לקהל נחשבת ל"ביצוע פומבי" וכן ל"העמדת היצירה לרשות הציבור"- שימושים אשר נופלים תחת זכויותיו הבלעדיות של היוצר. כלומר, השמעה ללא קבלת רישיון/אישור מהיוצר או אדם/גוף שהוסמך מטעמו (דוגמת אקו"ם), נחשבת להפרת זכות יוצרים.

  אולם, סעיף 19(א) לחוק זכות יוצרים, התשס"ח–2007 קובע אילו שימושים כן ייחשבו לשימושים מותרים, גם ללא קבלת היתר מבעל הזכות:

  "שימוש הוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך." במסגרת בחינת הוגנות השימוש קובע סעיף 19(ב) כי בין היתר יש להתייחס למטרת השימוש ואופיו (אופי מסחרי למשל), אך זאת רק במידה והשימוש עבר את תנאי הסף של סעיף 19(א).

  ניתן לראות כי שימוש כללי שלא למטרות רווח אינו נכלל במסגרת השימושים המותרים הספציפיים (אך יש לזכור כי מדובר ברשימה פתוחה לכן יש מקום לשיקול דעתו של בית המשפט), אך הוא כן נלקח בחשבון לצורך חישוב הפיצויים.

  כמו כן, כבר נקבע בעבר בפסיקה כי לא כל שימוש שלא למטרות רווח הוא בהכרח שימוש הוגן, במיוחד כאשר התשלום עבור זכות היוצרים הינו קטן.

  באתר אקו"ם אף מציינים:

  "כאשר השימוש מיועד למטרה התנדבותית או הומניטרית, או כאשר מדובר בסרט שאינו מיועד למטרות רווח, כגון סרט סטודנטים וכדומה, הדבר נלקח בדרך כלל בחשבון בהצעת המחיר"

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  30 בינואר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?