• 12 במרץ 2014

שימוש מסחרי בתמונה שהעליתי לבלוג

לפני מספר שנים העליתי לבלוג תמונה של תחפושת שתפרתי לבן שלי.
    אתמול גיליתי שהתמונה מופיעה על אריזה של תחפושת שמשווקת בחנויות.
    אין לי ספק שזו התמונה שלי והתחפושת שבאריזה כלל אינה דומה לתמונה שעל האריזה.

האם יש לי עילה לתביעה?
    מה סדר גודל שכר הטרחה בתביעה כזאת?
    מה סדר גודל הפיצוי?

12 במרץ 2014
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 18 במרץ 2014

שימוש מסחרי בתמונה שהעליתי לבלוג

הדס שלום,

ראשית שאלתך תלויה בתנאים בהם העלית את התמונה. האם מדובר בבלוג פרטי שלך? האם מדובר בבלוג של אדם אחר? האם הסכמת לתנאים מסוימים בשימוש באתר? יש צורך לבדוק האם כאשר העלית את התמונה הענקת רישיון שימוש/זכויות כלשהן בנוגע לתמונה.

בהנחה שהופרה זכות היוצרים שלך בתמונה (אם את צילמת אותה), הרי שחוק זכות יוצרים מאפשר קבלת פיצוי ללא הוכחת נזק עד גובה של 100,000 ש"ח (אולם ניתן לבחור במסלול חלופי של הוכחת הנזק). מעבר לכך התחפושת שתפרת (בהנחה שלא מדובר בייצור תעשייתי, אלא בדגם בודד/מספר מועט של דגמים) יכולה גם היא להיחשב ליצירת אומנות בהנחה שהיא עומדת בתנאי החוק, ובמידה והיא הועתקה הרי שמדובר בהפרה נפרדת של זכות היוצרים בבגד.

מעבר לכך קיים עניין של שימוש בתמונה של קטין, אשר יכול להוות פגיעה בפרטיות לפי חוק הגנת הפרטיות (אולם פורום זה אינו עוסק בנושא זה).

כמו כן, במידה ואכן התחפושת אינה דומה כלל לתחפושת הנמכרת הרי שמדובר בהטעיה לפי חוק הגנת הצרכן.

לא ניתן לענות על שאלתך לעניין שכר הטרחה, שכן אין דרך לצפות את משך ההליך, וכמובן שהתעריף משתנה ממשרד למשרד.

בהצלחה

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

18 במרץ 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?