• 8 ביולי 2014

עיבוד תמונות/צילומים

שלום רב,
    חשוב לי מאוד לשמור על זכויות יוצרים ולא לגנוב עבודות של אנשים אחרים.
    עם זאת, במידה ואני צריך להשתמש בצילום מסויים או איור מסויים. מהו הגבול שעלי לחצות על מנת שאי אפשר יהיה לתבוע אותי על הפרת זכויות?
    האם נדרש עליי לאייר מחדש את התמונה? לעשות לה עריכה גרפית מאוד חזקה?
    אשמח לפרטים,
    תודה מראש

8 ביולי 2014
  • מנהל הפורום עו"ד מיכל לוצאטו 8 ביולי 2014

עיבוד תמונות/צילומים

חיים שלום,

תחום זכויות היוצרים אינו מדע מדויק, לכן לעיתים קשה לקבוע מה הוא בדיוק הגבול אותו אין לחצות. דיני זכויות היוצרים מנסים לאזן בין מתן תמריצים ליוצר ליצור (ע"י מתן מונופול מסוים על עבודתו), ובין מתן חופש ליוצרים אחרים ולאנשים אחרים לעשות שימוש מסוים ביצירתו על מנת לאפשר לתחום זה להתפתח (שכן יצירות רבות מבוססות על יצירות קודמות אשר היוו מקור להשראה כלשהי).

במידה וברצונך להתבסס על יצירה אחרת לשם יצירת יצירה חדשה, ראשית עליך להבין מה אינך רשאי לעשות: אינך יכול להעתיק את היצירה ואינך יכול ליצור יצירה נגזרת. עשיית יצירה נגזרת היא עשיית יצירה מקורית המבוססת באופן מהותי על יצירה אחרת, כגון תרגום או עיבוד. המשמעות היא שאיור מחדש יכול שייחשב להעתקה ו/או לעשיית יצירה נגזרת, והעריכה הגרפית יכולה להחשב לעיבוד אשר יוצר יצירה נגזרת.

אם כן, מה ביכולתך לעשות? חוק זכויות יוצרים מגדיר מהם השימושים המותרים ביצירה, כלומר מתי אפשר לעשות שימוש מסוים ביצירה מבלי לקבל את אישור בעל היוצרים לכך, כאשר השימושים אשר הכי רלוונטיים בד"כ הם השימוש ההוגן והשימוש האגבי.

השימוש ההוגן ביצירה מותר למטרות כגון אלה: לימוד עצמי, מחקר, ביקורת, סקירה, דיווח עיתונאי, הבאת מובאות, או הוראה ובחינה על ידי מוסד חינוך. לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין היתר, כל אלה: מטרת השימוש ואופיו, אופי היצירה שבה נעשה השימוש, היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה והשפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה.

שימוש אגבי ביצירה יכול שיהיה בדרך של הכללתה ביצירת צילום, ביצירה קולנועית או בתקליט, וכן שימוש ביצירה שבה הוכללה היצירה כאמור, מותר; לעניין זה, הכללה במתכוון של יצירה מוסיקלית, לרבות המילים הנלוות אליה, או של תקליט שבו היא טבועה, ביצירה אחרת, לא תיחשב לשימוש אגבי. יש לציין כי המונח "אגבי" הינו מונח עמום, וטרם הוכרע האם הכוונה לאגבי במובן של Incidental (מקרי) או בעל היקף זניח.

כמובן שדרך המלך היא לפנות לבעל הזכות ולבקש את אישורו לשימוש האמור, אך במידה וזה לא יתאפשר יש להקפיד על האמור לעילף ובמיוחד על שימוש מועט (כלומר חלק מאוד קטן מהיצירה המקורית), או על שימוש טרנספורמטיבי- כלומר שימוש אשר משנה את היצירה המקורית (וככל שמטרת השימוש קרובה לאלו המצוינות בחוק עבור השימוש ההוגן, כך ייגבר הסיכוי שהשימוש ייחשב לשימוש הוגן).

בכל מקרה, במידה והינך חושש מהפרה אני ממליצה לפנות לעו"ד המתמחה בתחום על מנת לקבל חוו"ד מקצועית. כמובן שעו"ד לא יוכל להעניק לך וודאות מלאה, אולם הוא יוכל להעניק הערכה והכוונה מסוימות.

בהצלחה!

* האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

8 ביולי 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?