שימוש בשם של ספר - פורום זכויות יוצרים וקניין רוחני

שאלה חדשה
 • דנה

  נשלח ע"ידנה 21:03, 8 באפריל 2015

  היי, רציתי לדעת האם ניתן לעשות שימוש מסחרי בשם של ספר (שם בדיוני שהומצא במיוחד בשביל הספר) עבור חנות בגדים? זהו ספר מאוד מוכר ואחד מהספרים הנמכרים של סופר מסויים. ראיתי שנפתחה מסעדה עם שם הספר. שאלה נוספת שאני לא יודעת אם קשורה לפה - כיצד כותבים תקנון לאתר מכירות באינטרנט? למי פונים ומה העלויות לתקנון בסיסי? תודה וחג שמח

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

  עו"ד מיכל לוצאטו,מנהל הפורום

  09:27, 12 באפריל 2015

  דנה שלום,

  ראשית יש לבדוק האם אותו שם מסחרי נרשם כסימן מסחר. רישום סימן המסחר הינו טריטוריאלי ולכן יש לבדוק זאת בכל מדינה אשר רלוונטית לתחום פעילותך.

  מעבר לכך, ייתכן כי מדובר בביטוי מקורי, אשר זכאי גם להגנה של זכות יוצרים. היות וזכות יוצרים אינה מחוייבת רישום, לא תמיד ניתן לדעת זאת מראש, אך אפשר לנסות ולבדוק במרשם זכויות היוצרים האמריקאי.

  כמו כן, ייתכן כי שימוש באותו שם מסחרי אשר מזוהה עם הספר/הסופר/ת, ייעלה לכדי שימוש במוניטין שלא כדין המהווה עשיית עושר ולא במשפט (כלומר, התעשרות שלא כדין על חשבונו של אחר), ואף יטעה את קהל הלקוחות לחשוב כי חנות זו קשורה לספר עצמו.

  העובדה כי נפתחה מסעדה בשם זה אינה אומרת דבר, ואין להסתמך על כך.

  לגבי שאלתך השנייה- יש לפנות למשרדי עו"ד אשר עוסקים בתחום זה. העלויות כמובן משתנות ממשרד למשרד ותלויות במהות האתר עצמו.

  בהצלחה.

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

המצאת המצאה, חיברת יצירה, השקת מוצר או אתר אינטרנט מכובד. הזכות שלך, כמו גם המוניטין על כף המאזניים ועל כולם יש לשקול ולהגן. זכויות יוצרים, סימני מסחר, פטנטים, עוולה מסחרית, מדגמים, גניבת עין ועוד יהיו בין הנושאים בפורום זה.